Ana sayfa Genel Boşanma Çocuklara Nasıl Açıklanır?

Boşanma Çocuklara Nasıl Açıklanır?

163
boşanma

Boşanma, birçok ailede oluşan bir durum. Günümüzde birçok evlilik, çeşitli sebeplerle yürümüyor. Boşanmaların birçoğu evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor. Ancak daha uzun evlilikler de bitiyor. Ailenin çocuğu varsa, boşanmak başka bir boyuta taşınıyor. Birçok çift, boşanmanın çocuğa olan etkilerini en az düzeye indirgemek istiyor. Bu nedenle birçok aile bu konuda araştırmalar yapıyor veya uzmanlara başvuruyor.

Boşanma, her yaş grubundaki çocuğu etkiler. Çocuk kaç yaşında olursa olsun, anne babanın ayrılması onu derinden sarsar. Çocukların boşanmayı kavramaları, yaşa göre farklılıklar gösterir. 5 yaşındaki çocuk ile 12 yaşındaki çocuk arasında algılama farklılıkları vardır.  Bu nedenle her yaş grubuna farklı açıklamalar yapmak gerekir. Büyük çocuklar daha boyutlu düşünebilirler. Ancak küçük çocuklar ben merkezli düşünürler. Akıllarında kim bana bakacak? Benim yüzümden mi boşanıyorlar? gibi sorular oluşur. Bu nedenle hangi yaş grubu olursa olsun bu durumu hassasiyetle açıklamak gerekir.

0-5 Yaş Grubu:

Bebekler: Bakım verene oldukça bağımlıdır. Karmaşık durumları kavrayamaz.
Kreş Çağı: Bakım verene hala çok bağımlı olsa da kendi başına eylemler gerçekleştirmeye başlar. Neden-sonuç ilişkisi kurmaya başlarlar ancak yine de gelecek hakkında çıkarımlar yapmaları zordur. Ben-merkezli düşünürler. Bu nedenle anne baba ayrılcağını duyunca kendilerine ne olacağı hakkında daha çok düşünürler.
Çocuklarda Görülen Stres Belirtileri: Bu dönemde çocuk sinirli, agresif, üzgün olabilir. Normalden daha hareketlenebilir veya içine kapanır. Kaygılı olurlar. Uyku ve yeme düzenlerinde bozulmalar yaşanır. Duygularını tam olarak sözlü ifade edemezler, ancak bu değişimler duygusal olarak zor zamanlar yaşadığının işaretidir.
Nasıl Açıklamalı: Çocuklar tüm dinamiği anlayabilecek yaşta değildir. Anne-babanın ayrı yaşayacağı ve görüşme düzeninin değişeceği açıklanmalıdır. Tek seferlik bir açıklama yetmeyecektir. Çocuk birçok defa aynı soruları yöneltebilir. Bu soruları mümkün olduğunca kısa ve öz yanıtlamak gerekir.

6-11 Yaş Grubu

6-8 yaş: Duyguları hakkında fikir sahibi olmaya ve kendilerini dinlemeye başlarlar. 5 yaş öncesi gibi ben-merkezci düşünce azalır. Ancak tam olarak hala boşanma gibi karmaşık durumları anlayamazlar.
9-11 yaş: Anlama ve algılamaları daha gelişmiştir. Boşanmanın ne demek olduğunu, ne sonuçlar doğuracağını anlamaları daha kolaydır. Ancak durumları siyah-beyaz görmeye meyillidirler bu nedenle bir tarafı suçlayan bir tavır takınabilirler. Anne babayı tekrar birleştirme planları yapmak isterler.
Ne Yapmalı?: Çocuğun düzeninin bozmadan yeni düzen kurmaya çalışmak önemlidir. Örneğin baba ile görüşmek için çocuğun kurs düzeni bozulmamalı. Çocuklar bu yaşlarda duygularının daha farkında olurlar ancak konuşmak istemeyebilirler. Bu nedenle çocuğa ne hissettiğini sormak önem taşır.

12-14 Yaş Grubu

Boşanmanın ne demek olduğunu ve sonuçlarını kavrayacak yaştadılar. Bu nedenle daha detaylı sorular sorarlar. Daha bağımsızdırlar, arkadaşları çok önemlidir. Bu nedenle kendi bu yaş grubunun rutinlerini bozmamak önemlidir.
Ne Yapmalı?: Bu yaş grubundaki çocuklarla iletişim kurmaya çalışmak önemlidir. Ergenlikte kendilerini kapatıp, iletişimi reddedebilirler. Ancak anne babanın çocukla iletişimi mümkün olduğunca güçlü tutması, çocuğun da kendini açmasını kolaylaştırır.

How to tell kids about divorce: An age-by-age guide

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here