Ana sayfa Genel Psikolojik Sağlamlık

Psikolojik Sağlamlık

226
psikolojik sağlamlık
https://pixabay.com/photos/people-woman-travel-adventure-trek-2591874/

Psikolojik sağlamlık; yaşadığımız stresli, travmatik olaylarla başa çıkabilme kapasitemize denir. Herkesin hayatında zorluklar, travmatik dönüm noktaları vardır. Örneğin sevdiğimiz birinin kaybı, bir trafik kazasından kurtulmak, hastalık atlatmak gibi olaylar bizleri derinden etkiler. Yaşanan travmatik olaylar herkeste farklı etkiler gösterir. Kimileri hayatına daha kolay devam edebilirken, kimi insanlar için yaşadıklarının etkisi yıllarca sürebilir.

Psikolojik sağlamlık yas tutmamak, acı çekmemek demek değildir. Bu duygular yaşananlara verdiğimiz insani tepkilerdir. Psikolojik sağlamlık yaşadıklarımızla baş edebilme yeteneğidir. Yaşadığımız duygular bizi esir almadan o duygularla yaşamayı öğrenmektir. Psikolojik sağlamlığın yüksek olması sadece zor olayları atlatmakta yardımcı değildir. Aynı zamanda kişinin içsel gelişimi için de çok önemlidir.

Psikolojik sağlamlık önemlidir çünkü insana yaşadıkları karşısında dayanma gücü verir. Bu konuda zayıf olan kişiler yaşadıklarının üstesinden kolayca gelemez. Duyguları onları çok çabuk etkiler. Bu duygularla sağlıklı bir şekilde mücadele edememenin kötü sonuçları olabilir. Örneğin madde bağımlılığı gibi sağlıksız baş edebilme stratejileri geliştirebilirler.

Psikolojik sağlamlık nasıl gelişir?

  • Size destek olacak insanları etrafınızda tutun. Kötü olaylar yaşadığımızda hissettiklerimizi sesli bir şekilde ifade etmek önemlidir. Ancak destek verecek kişilerin sizi ayağa kaldıracak, şefkatli kişiler olması çok önemlidir.
  • Kendinize iyi bakın. Fiziksel ve mental sağlık birbiriyle önemli ölçüde bağlıdır. Sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, spor yapmak, meditasyon gibi alışkanlıklar stres seviyenizin düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anksiyete ve depresyon için de yardımcıdır.
  • Madde ve alkolden uzak durun. İnsanlar kötü zamanlarında o anı unutacak maddelere sarılabilirler. Ancak bu hiçbir şeyin çözümü değildir. Hatta kişiyi daha da dibe çeker. Bu nedenle kendinizi iyi hissetmediğinizde bu maddelerden uzak durmak en iyisidir.
  • Gerçekçi bakın. Kafanızda sizi rahatsız eden, sizi negatif döngüye çeken düşüncelerinizle nasıl mücadele ettiğinizi kavrayın. Bazen negatif düşüncelerimiz bizi gerçekten uzaklaştırır. Olaylara gerçekçi bir açıdan bakmak psikolojik sağlamlığı arttıran önemli bir faktördür.
  • Yaşadıklarınızın ardından gelen değişimleri kabullenin. Evet zor zamanlar geçirdiniz ve yeni düzene adapte olmakta zorlanıyorsunuz. Bu oldukça normaldir. Bu değişiklikleri ne kadar hızlı kabul ederseniz o kadar hızlı adapte olursunuz.
  • Gerektiğinde yardım alın. Psikolojik yardım almaya karar vermek herkes için kolay bir süreç değildir. Özellikle normalden daha kötü hisseden kişiler yardım alması gerektiğini reddedebilirler. Ancak kendi kendimize ayağa kalkamadığımız zaman profesyonel destek almak kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden biridir.

 

https://www.apa.org/topics/resilience

https://www.everydayhealth.com/wellness/resilience/

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bilişsel Davranışçı Terapi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here