Ana sayfa Genel   Günahıyla Sevabıyla: Kafein

  Günahıyla Sevabıyla: Kafein

346
https://pixabay.com/tr/photos/kahve-%C3%A7ekirdekleri-kahve-kavrulmu%C5%9F-1291656/

Kafeinin Yararları ve Zararları

Ne kadar tüketmek gerekir?

Dünyanın her yerinde insanlar çay kahveyi seviyor, insanın yaşadığı hemen her yerde kafein var. Bu yüzden araştırması da çok. Bu sebeple, herkes kafeinin yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

Amerikan Sağlık Bakanlığına bağlı olan FDA, günde maksimum 400 mg kafein alımını tavsiye etmektedir (2-3 bardak filtre kahve). Uyandıran, yorgunluğu alan, dikkati arttıran kafein bir stimulanttır (uyarıcı).

Kafeinin başlıca bilinen yararları

  • 75 mg kadar kafeinin dikkati arttırıyor. 160-600 mg alımında ise beyin uyarıcılara karşı hassaslaşıyor, daha hızlı düşünüyor ve sonuca varıyor.
  • Fiziksel performansınızı arttırır. Kişi, kafein alımı sonucu daha uzun süre ve daha yüksek performansla spor yapıyor.
  • Kafeinin beyni daha geç yaşlandırdığı düşünülüyor. Bazı çalışmalar, günlük düzenli kafein alan bireylerin daha az alzheimer ve parkinson hastalıklarına yakalandıklarını gözlemledi.
  • Metabolizmayı hızlandırcı ve yağ yakıcı özelliği vardır.
  • John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, dersten sonra içilen bir kahve, bilgilerin uzun süreli hafızada kalmasına yardımcı oluyor.

Kafeinin Yarattığı Riskler

  • Anksiyete seviyesini arttırıyor. Günlük alınması gereken dozun fazlası alındığında beyin fazla hassaslaşıp fazla düşünme eğilimine giriyor.
  • Hamilelikte dikkatli kullanmak gerekiyor. 300 mg’den fazla kafein tüketimi düşüklere, bebeğin yavaş gelişmesine ve kalp ritm bozukluklarına sebep olabilmektedir.
  • Doğurganlık seviyesini düşürme ihtimali vardır. Çocuk sahibi olmaya çalışan kadınların kafein tüketimini kestiğinde hamile kalma şansının %27 arttığı görülmüştür.
  • Uyku problemleri yaşatıyor. Uykudan en az 6 saat önce kafein tüketimi sonlandırılmalıdır. Kafein sürekli olarak uyumamak için kullanmamak gerekir.

Bağımlılık Yapar mı?

Kafein, diğer uyuşturucu maddeler gibi beyni etkileyip yapısını değiştirmemektedir. Bu sebeple bağımlılık yapan bir madde olarak sınıflandırılmamaktadır. Uzun süreli kafein kullanımını birden kesen kişilerde yoksunluk belirtileri 24 saatle sınırlı kaldığından bağımlılık yapan madde olarak tanımlandırılmamaktadır.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/285194 https://evrimagaci.org/kafein-nedir-ne-ise-yarar-kafeinin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir-679

Bir önceki yazımız olan İlişkilerde Kıskançlık başlıklı makalemizde aşk, çiftler ve evlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here