Ana sayfa Genel Bazı İnsanlar Sadece Siyah Beyaz Rüya Görüyor!

Bazı İnsanlar Sadece Siyah Beyaz Rüya Görüyor!

3113
https://pixabay.com/tr/photos/tori-japon-tap%C4%B1nak-yak%C4%B1n-1976609

Rüyalar, insanlar ve bilim dünyası için daima ilgi çekici bir konu olmuştur. Rüya, derin uykuda deneyimlediğimiz bir bilinç halidir. Freud’a göre rüyalar bilinçaltımızda olmasını istediğimiz ve hissettiğimiz şeylerin dışa vurumudur. Antti Revonsuo ise rüyaların uyurken başımıza bir tehlike gelmesi durumunda kurtulabilmemiz için beynimizin pratik yaptığını söylüyor. Bunun gibi birbirinden farklı birçok teori var. Bugün ise birçok görüş, rüyaların gün içinde yaşadıklarımızı beynin öğrenmesi için yaptığı bir sindirme işlemi olduğunu düşünüyor.

Uçmak, birilerinden kaçmak, yüksekten düşmek, yıllar önce yaşadığımız ve bizi etkileyen bir olay, fobilerimiz veya yaklaşan stresli bir olay insanların rüyalarının ana temalarını oluşturur.

Bazen unuttuğumuz, bazen günlerce etkisinden çıkamadığımız rüyaları herkes renkli görmüyor, bazı insanlar sadece siyah beyaz görüyor. Bu konu ile ilgili çeşitli hipotezler mevcut. Bazı uzmanlar bunun insan hafızasının bir oyunu olduğunu düşünüyor, yani rüyaları aslında renkli görüyor fakat sabah uyandığımızda gördüğümüz renkleri unutabiliyoruz.

Bir başka görüş ise, renksiz rüya görmenin bir yaratıcılık problemi olduğunu düşünüyor. Yaratıcı insanların daha renkli rüyalar gördüğü görüşündeler.

Son yapılan araştırmalardan biri ise olaya başka bir yönden bakıyor. Özellikle siyah beyaz televizyonların yaygın olduğu zamanlarda insanlar renksiz rüya gördüğünü daha çok raporlarken, şu an bu durumun az kaydedildiğini belirtiyorlar. Kısacası bu görüş, dış dünyada maruz kaldığımız renksiz görüntülerin renksiz rüyalara sebep olabileceğini belirtiyor.

Rüyalar günümüz teknolojisinde dahi hala çözülmeyi bekleyen sırlarla dolu.

 

https://www.psychreg.org/why-some-people-dream-in-black-and-white/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18845457/

 

Resim: https://www.freepik.com/free-vector/dreamer-concept-illustration_7842912.htm#page=1&query=dream&position=24

Bir önceki yazımız olan Vahşi Çocuk Genie : İhmalin ve ağır çocukluk travmasının dil gelişimi üzerindeki etkileri başlıklı makalemizde dil gelişimi, Genie Willey ve kritik dönem hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here