Ana sayfa Genel Vahşi Çocuk Genie : İhmalin ve ağır çocukluk travmasının dil gelişimi üzerindeki...

Vahşi Çocuk Genie : İhmalin ve ağır çocukluk travmasının dil gelişimi üzerindeki etkileri

401
https://pixabay.com/tr/photos/g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BC-i%C5%9Fleme-k%C4%B1z-bez-bebek-3347042/

Vahşi Çocuk Genie : İhmalin ve ağır çocukluk travmasının dil gelişimi üzerindeki etkileri

Genie 1957 yılında Amerika’da dünyaya geldi. Onu ünlü yapan hadise ise maalesef çok acı bir hikaye… Genie, 13 yıl boyunca ailesi tarafından ağır bir şekilde ihmal ve istismar edilen bir çocuk. Ona vahşi denmesinin sebebi ise, babası tarafından henüz bebekken karanlık bir odaya kapatılmış olması. Sadece yaşaması için yemek ve su verilmiş, hiçbir ilgi gösterilmemiş bir mağdur olmasından dolayı bir insan gibi büyüyüp gelişememiş.

Genie’nin babası çocuk sevmeyen, hatta insan sevmeyen bir adamdı. Eşiyle evliliği sırasında doğan 4 çocuktan ikisi baba işkencesiyle hayatını kaybetti. 3. Çocuk ise büyükannesi tarafından ailenin elinden alındı. Genie ise aile ile birlikte kalarak tam 13 yıl süren ihmal ve işkenceye maruz kaldı. Babası ellerini kollarını oynatamayacak şekilde onu bağlayarak, sadece yaşamasına izin veriyordu. Komşuların aileyi ihbarı üzerine ekipler tarafından bulunduğunda, sadece 6 yaşında görünüyordu fakat Genie tam 13 yaşındaydı. Kilosu, boyu, kemik gelişimi yaşından küçüktü. Yıllarca karanlık bir odada hapis yaşadığından gözleri iyi görmüyor, bağlı olduğu için de kasları düzgün çalışmıyor, hareketleri  bir robotu andırıyordu.

Genie polisler tarafından bulunduktan sonra sosyal hizmetlerin koruması altına alındı. Bundan sonra da bilim insanlarının ilgi odağı haline geldi. Çünkü Genie 13 yaşında olmasına rağmen çevresinden hiçbir uyaran almadığı için herhangi bir dil konuşamıyordu. Beyni ise yaşıtlarından küçüktü.

Genie Willey Vakası Bilim İnsanlarına Ne Öğretti?

Bilim insanları, konuşmanın öğrenilebilmesi için ‘kritik bir periyod’ olduğunu hipotez ediyorlardı. İnsanoğlunun bu kritik periyoddan sonra dil edinemeyeceği düşünülüyordu. Genie, bu hipotezler için bilim insanlarına örnek bir vaka oldu. Genie, bilim insanları tarafından çok sıkı bir dil eğitimine alınsa da, sadece kelimeler öğrenebildi, asla tam anlamıyla bir dil geliştiremedi. Dil bilgisi kurallarını dili kullanırken uygulayamadı. Böylece hipotez bir bakıma doğrulanmış oldu. Genie kelimeler öğrendi, jest ve mimiklerle kendini ifade edebildi fakat asla tam anlamıyla bir dil konuşamadı.

Genie ne yazık ki talihsiz bir çocuktu. Bilim insanları tarafından çok sıkı bir eğitimin ardından bir aileye evlatlık verildi ve yaklaşık 4 sene bu aile ile birlikte yaşadı. 18 yaşına geldiğinde ise biyolojik annesine teslim edildi, fakat biyolojik annesi 1 yıl Genie ile ilgilendikten sonra çocuğunu sosyal hizmetlere geri vermek istedi. Genie artık reşit olduğundan, engelli bireylerin yaşadığı bir bakım evine yerleştirildi. Fakat onun yaşadıkları ülke çapında sansasyona sebep olduğundan burada medya tarafından ağır bir ilgiye ve baskıya maruz kaldı. Bu yaşadıkları onun psikolojik sağlığını ve dil gelişimini olumsuz etkiledi ve iyice içine kapanmasına sebep oldu.

Genie’nin durumunun kötüleşmesiyle annesi medyanın ilgisini dağıtmak için bilim insanlarının onunla çalışmasını yasakladı. Genie hala Los Angeles’ta bir bakımevinde yaşıyor. Tamamen medyaya kapalı olduğundan şu anki durumu hakkında bir bilgi yok. Her ne kadar Genie vakası olarak adlandırılan bu vaka etik birçok tartışmaya yol açsa da, Genie özellikle dil gelişimi çalışmaları için büyük bir örnek oldu, bilim dünyasına katkı sağladı. Bugün dil gelişimindeki kritik periyodun önemini, Genie vakasının bilim dünyasına açtığı kapılar sayesinde daha iyi biliyoruz.

Bu yazı, Genie Willey adlı 2003 yapımı belgesel üzerinden yazılmıştır.

 

Resim: https://mysteryu.com/wp-content/uploads/2018/11/0-genie-feral-wild-child.jpg

Bir önceki yazımız olan Psikoterapi Nedir, Ne Değildir? başlıklı makalemizde psikoterapi, psikoterapi nedir ve psikoterapist hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here