Ana sayfa Genel Sizin Mizah Tarzınız Ne? : 4 Tip Mizah

Sizin Mizah Tarzınız Ne? : 4 Tip Mizah

180
https://pixabay.com/tr/photos/g%C3%BClen-y%C3%BCz-g%C3%BClmek-spor-ayakkab%C4%B1lar-1876329/

Araştırmalara göre her birimiz günlük yaşamımızda 4 farklı tip mizah kullanıyoruz. Bunların ikisi, katılımcı ve kendini geliştirici mizah tarzları kendimiz ve diğerleri için pozitif ve faydalıYken, diğer iki tür yani saldırgan ve kendini yıkıcı mizahlar negatif ve hem kendimiz hem de diğerleri için yıkıcıdır.

Peki bu mizah tipleri nelerdir?

1. Katılımcı Mizah

Bu mizah tarzı birçok kişinin aklındaki tipik mizahla örtüşür. Kimsenin aleyhinde olmayan şakalar ve komik şeyleri içerir. Bu mizah tarzını kullanan kişiler, kendileri ile diğerleri arasında olgun ilişkiler kurmayı, grupça birlik sağlamayı ve neşeli bir atmosfer yaratmayı amaçlamaktadırlar. Günlük yaşama dair veya değişik hayvan fotoğraflarına dair sıkça gördüğümüz şakalar bu sınıfa girer.

2. Kendini Geliştirici Mizah

Bu mizah tarzını kullanan kişiler yaşamda daima komik bir taraf bulmayı hedeflerler, kendilerine gülebilen kişilerdir. Karşılaştıkları herhangi bir stres veya zorluk durumundan mizah çıkarmaya çalışırlar. Onlar için hayattaki zorluklarla baş etmenin etkili bir yolu mizahtır.

3. Saldırgan Mizah

Bu mizah tarzı tam da göründüğü gibi diğerlerine karşı sarkastik, aşağılayıcı veya dalga geçen bir tonda yapılan mizahtır. Bunu sıkça kullanan kişiler diğerlerini incitirler, manipüle ederler veya dışlarlar. Bazı komedyenler de bunu kullanır ve kimi zaman oldukça komik bulunabilir. Ancak diğerlerine zarar vermeyi amaçlıyorsa zorbalık kapsamına girebilir.

4. Kendini Yıkıcı Mizah

Kendini geliştiren mizah tarzına benzer şekilde bunu kullanan kişilerin de mizahının ana malzemesi kendileridir. Ancak bu kişiler tam tersi, kendilerini agresif bir şekilde ele alırlar. Psikolojik açıdan bakıldığında bu tarz kendini baltalayan mizah aslında savunma şekli olarak kabul edilebilir. Bu kişiler diğerleri tarafından eleştirilmeden kendilerini eleştirerek ne kadar güçlü olduklarını veya üzülmediklerini göstermeye çalışıyor olabilirler.

Mizah Tarzları ve Mutluluk

Araştırmalar pozitif mizah tarzlarının kişilerin psikolojik iyiliği ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Mizah tarzı olarak kendini yıkıcı mizahı kullanan kişilerin depresyon ve anksiyete bozukluklarına daha yatkın oldukları görülmüştür (Martin el al., 2003). Başka bir araştırmada, kişilerin kendileriyle ilgili mizah tarzlarını (hem olumlu hem de olumsuz) kullanmalarının onların psikolojik durumlarını yansıttığı bulunmuştur (Cann et al., 2010). Yani kişi kendini o dönemlerde nasıl hissediyorsa ona yönelik mizah tarzını baskın olarak kullanmaktadır. Mutluyken kendini geliştiren, mutsuzken kendini baltalayan mizah tarzı gibi.

Kullandığınız Mizah Tarzı Sizle İlgili Ne Söylüyor?

Her tip mizah genellikle dışa dönüklük ile ilişkilendirilir. Sonuçta birinin sıklıkla mizahı kullanması, onun sosyal ortamlarda aktif olmasını gerektirir. Katılımcı, kendini geliştiren ve saldırgan mizah tarzlarını sıklıkla kullanan kişilerin yüksek zeka düzeyleri olduğu görülmüştür. Şaka yapmak ve diğerlerini güldürmek herkes tarafından başarılabilen bir durum değildir. Kişinin komik, farklı fikirler bulması ve diğerlerinin nelere gülebileceğini anlaması gerekir. Bu da zekayı gerektiren bir durumdur. Öte yandan genellikle kendini yıkıcı mizah kullanan kişilerin zeka düzeylerinde genel popülasyondan anlamlı bir yükseliş bulunamamıştır.

Katılımcı mizahı kullanan kişilerin ilişkilerde daha güvenli, arkadaşlığa daha değer veren kişiler olduğu görüşmüştür. Kendini geliştirici mizah kullananlar ise zor zamanlarla baş etmede mizahı etkili olarak kullanan kişilerdir. Kendilerine daha güvenli oldukları, hayata daha olumlu baktıkları bulunmuştur.

Mizah tarzı olarak kendini yıkıcıyı kullanan kişiler ilk bakışta öz güvenli gelebilir. Sonuçta kendileriyle bile rahatça dalga geçebilen kişiler olarak görünürler. Ancak bunun altında yatan sebepler öz güven eksiklikleri de olabilir. Bu nedenle diğerleri ile güvenli ilişki kuramayabilirler ve gerçek benliklerini ötekilere göstermekte zorlanabilirler.

Saldırgan mizah tarzını benimseyen kişiler genellikle diğerlerine çok empati gösteremeyen, nazik olamayan kişilerdir. Emretmeyi ve otoriter olmayı severler. Yakın ilişkilerden kendilerini geri çekerler. Daha zeki olabilirler, ancak kendilerine güvenleri düşük olabilir. Bu düşük öz güveni kapatmanın bir yolu olarak da başkaları ile alay etmeyi seçmiş olabilirler.

 

 

Kaynaklar

Cann, A., Stilwell, K., & Taku, K. (2010). Humor styles, positive personality and health. Europe’s Journal of Psychology, 6(3), 213-235.

Ford, T. E., Lappi, S. K., & Holden, C. J. (2016). Personality, Humor Styles and Happiness: Happy People Have Positive Humor Styles.

Martin, R. A., Puhlik-Doris, P., Larsen, G., Gray, J., & Weir, K. (2003). Individual differences in uses of humor and their relation to psychological well-being: Development of the Humor Styles Questionnaire. Journal of Research in Personality, 37(1), 48-75.

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here