Ana sayfa Genel WISC-IV Testi: Kimlere Uygulanır?

WISC-IV Testi: Kimlere Uygulanır?

118
Photo by Monstera from Pexels

WISC-IV (Wechsler Intelligence Scale for Children); Türkçesi Weschsler Çocuk İçin Zeka Ölçeği (WÇZÖ-IV), 6-16 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bir zeka testidir. Özellikle çocuğun okul çağının başladığı yıllarda, zeka testleri öğretmenler veya psikologlar tarafından teşvik edilebilir. WISC-IV testi, dünya çapında kullanılan ve geçerliliği en yüksek olan zeka testidir. WISC-R’ın geçerliliğini yitirmesi ile beraber geliştirilmiştir. Türkiye’de de norm çalışmaları tamamlanmıştır.  Bu test, zekanın miktarını ölçmez, çocuğun zekasını nasıl kullandığını ölçer. Çünkü zeka, miktar olarak ölçülebilen bir olgu değildir. Ancak, performans ölçülebilir. Bu nedenle testin odağı, çocuğun bilişsel performansıdır. Testin sonuçları bize çocuğun güçlü ve zayıf yönlerini verir. Bu sayede çocukla zayıf yönlerini güçlendirmek için çalışmalar yapmak mümkün olur. Aynı şekilde üstün zekalı bir çocukla karşılaştığımızda gerekli yönlendirmeleri yapmamıza olanak tanır.

WISC-IV, Hangi Becerileri Ölçer?

WISC-IV, 4 ana beceri üzerine odaklanır. Bu 4 beceriyi ölçmek için 10 adet temel test, 5 adet de ek test vardır. Ek testler her zaman uygulanan testler değildir, ancak temel 10 test her çocuğa uygulanır. Test, çocuğun çözmesine bağlı olarak 65-120 dakika arası sürmektedir. WISC-IV testi, sadece uzman psikologlar tarafından uygulanmalıdır.

1.Sözel Kavrama-5 test: Sorulanı anlayıp kavrama, daha önce öğrenilen bilgilerle harmanlayıp cevaplama, akıl yürütme ve düşündüklerini yüksek sesle ifade edebilme yetisidir.
2. Algısal Akıl Yürütme-4 test: Problemi belirleme, görsel-motor becerilerini kullanma, probleme yönelik çözümler bulma, akıl yürütme ve organizasyon becerilerini ölçer.
3.Çalışma Belleği -3 test : Alınan bilgiyi kısa süreli hafızada tutma, hatırlama bilgiyi kullanma, dikkat ve konsantrasyon yetisini ölçer.
4. İşleme Hızı-3 test: Zihinsel işleme, dikkatini toplama, hızlıca verilen görseli tarama ve sıralama becerileri, ayırt edebilme becerilerini ölçer.

Çocuk teste gelirken rahat olmalıdır. Rahat kıyafetler giymesi gerekir. Çocuğa testi çözmesi için baskı yapılmamalıdır. Açıklamayı çocuğa psikolog yapmalıdır. Ülkemizde testin eğitimi yalnızca psikoloji lisans mezunlarına verilir. Bu nedenle çocuğa testi uygulayacak psikoloğun en az psikoloji mezunu olması şarttır.

Kaynak

What is WISC-IV?
https://istanbulpediatri.com/WISC-4-ZEKA-TESTI.html

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WÇZÖ-IV / WISC-IV)

 

Bir önceki yazımız olan Uyurgezerlik Nedir? Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here