Ana sayfa Genel İlk Terapi Seansı :Sizi Neler Bekliyor?

İlk Terapi Seansı :Sizi Neler Bekliyor?

208
ilk terapi seansı
https://pixabay.com/tr/vectors/dan%c4%b1%c5%9fmanl%c4%b1k-tavsiye-terapist-siluet-3630323/

Birçok insan, hayatının bir noktasında terapiye ihtiyaç duyabilir. Terapi bir ihtiyaç olabileceği gibi, kimisi için hayatı daha iyi anlamanın bir yoludur. İnsanlar birçok sebepten terapiye başvururlar. Terapi süreci herkes için farklıdır. İlk terapi seansı, danışanla terapistin birbirini tanıma sürecidir. Terapist danışanı detaylı bir değerlendirmeye alır ve yol haritasını anlatır. Danışanlar için bu ilk terapi seansı kaygı verici ve zorlayıcı olabilir. Özellikle ilk kez danışmanlık alan bireyler kendilerini nelerin beklediği konusunda merak içindedir.

İlk Seansa Başlarken

Öncelikle terapist danışana kendini tanıtır. Mezun olduğu okullardan, aldığı eğitimlerden, çalıştığı ekolden bahseder. Terapistin sorumluluklarını ve terapist danışan arası çizilecek sınırları danışana aktarır. Daha sonrasında onam formunun üzerinden geçilir. Onam formu, danışanın en yüksek yararını gözedecek şekilde hazırlanır. İstisnai durumlar dışında konuşulan her şeyin seans odasında kalacağı vaat edilir. Terapi ücretlendirmesi, seans süreleri, randevu aşamaları konusunda da bilgiler verilerek danışanın rızası alınır ve sürece başlanır.

Terapist Kendini Tanıttıktan Sonra

Terapist, sizi dinlemeye hazırdır. İlk olarak demografik bilgilerden bahsetmeniz gerekir. Kaç yaşındasınız, mesleğiniz, eğitiminiz, medeni durumunuz, kimle yaşadığınız gibi bilgileri aktarırsınız. Sonrasında ise neden terapiye geldiğinizi anlatmanız gerekir. Sizi terapiye getiren durum nedir? Neden şimdi terapi alma ihtiyacı hissettiniz? Ne zamandır bu sıkıntılarla baş ediyorsunuz? Daha önce terapi aldınız mı? Kullandığınız ilaçlar var mı? Terapist bu soruları ve çok daha fazlasını danışana yöneltir. Kimi danışanlar kendini açarken kaygı duyar ve sıkıntılı hisseder. Kimi danışanlar ise kendini rahat bir şekilde açar, hatta terapi süresi yetmeyecekmiş gibi hissederler. Her iki durum da oldukça normaldir.

Terapist sizi tanıdıktan ve gelme sebebinizi aldıktan sonra çok daha derin bilgiler almak isteyebilir. Yaşam öykünüz, gelişimsel süreçleriniz, okul yaşantınız, iş yaşantınız, ilişkileriniz hakkında bilgi almak isterler. Bu kadar derin ve detaylı bilgi alma sebepleri, bugün sizi terapiye getiren sürecin sizin yaşam öykünüzün her yerinden bir parça almış olmasıdır.

Seansın Sonuna Yaklaşırken

Detaylı bir şekilde konuştuktan sonra, terapist bir yol haritası çizer. Danışan birden çok konu ile terapiste başvurmuş olabilir. Hangi problemle başlanması gerektiği ise terapistle danışanın ortak kararıdır. Terapist, danışana çalıştığı ekolü açıklar. Bu ekol sizin problemlerinizi çözmek için nasıl bir yol çiziyor, danışana açıklanır. Danışanlar ne kadar süre terapiye gelmem gerekiyor sorusunu yöneltebilir. Ancak terapi oldukça kişisel bir süreçtir. Bu nedenle danışana tam olarak bir seans vermek mümkün değildir. Ek olarak terapistin çalıştığı ekol de seans sayısı üzerinde etkilidir. Örneğin bilişsel davranışçı terapi kısa süreli bir terapi ekolüyken, psikodinamik yaklaşım çok daha uzun süren bir süreçtir.

Terapist süreci anlattıktan sonra danışana bir takım seans dışı egzersizler verir. Özellikle bilişsel davranışçı terapilerde seans dışı ödevler yaygındır. Bu ödevler terapiden alınan verimi arttırmak amacı taşır. Her hafta terapist ile danışan verilen egzersizlerin üzerinden geçer.

Seans sonunda her iki taraf için de bir karar anıdır. Terapist, gerekli gördüğü durumlarda danışanı farklı bir uzmana yönlendirir. Terapistin yaptığı her hamle, danışanın maksimum fayda sağlaması içindir. Örneğin danışanın hem ilaç tedavisine hem psikoterapiye ihtiyacı varsa, psikolog bir psikiyatri yardımı önerir. Öte yandan danışan da görüştüğü psikologla çalışıp çalışmayacağına karar verir. Bazı durumlarda danışan başka bir uzman görmek isteyebilir. Bu da oldukça normal bir durumdur.

 

 

Bir önceki yazımız olan WISC-IV Testi: Kimlere Uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here