Ana sayfa Genel Yaşlı İstismarı

Yaşlı İstismarı

627
https://pixabay.com/tr/photos/ya%C5%9Fl%C4%B1-insan-portre-siyah-beyaz-2294790/

Yaşlı istismarı, yaşlı bireylerin fiziksel ya da ruhsal iyilik hallerini tehdit eden veya zarar veren davranışlardır. Bu davranışlar yaşlı bireylerin hayatını riske sokabilir. Yaşlı istismarı genellikle aileleri ya da yaşadıkları kurumların çalışanları tarafından gerçekleşmektedir. Fakat zaman zaman tanımadıkları kişiler tarafından da istismara maruz bırakılabilirler.

Fiziksel istismar: Fiziksel şiddet uygulamak, zararlı ilaca maruz bırakmak (az / çok ya da yanlış ilaç vermek), hareketini kısıtlamak başta olmak üzere fiziksel iyiliğine zarar veren tüm davranışları içerir. Tekrarlanan yaralanmalar ile sağlık kurumlarına başvuran yaşlı kişilere karşı bu konuda bilinçli olmak gerekmektedir.

Psikolojik istismar: Bağırmak, hakaret etmek, tehdit etmek, aşağılamak, alay etmek, dışlamak, ağar biçimde eleştirmek, değersizleştirmek gibi duygusal iyilik haline zarar verici davranışlardır. Özellikle kişisel bakıma ihtiyaç duyan ya da hastalık nedeni ile devamlı bakıma ihtiyaç duyan yaşlı kimseler daha fazla psikolojik istismara maruz kalmaktadır.

Cinsel istismar: Yaşlı bireyler fiziksel olarak kendilerini savunmakta daha zayıf olabildiği için cinsel istismara açıktır.

Ekonomik istismar: Yaşlı kimsenin para kaynaklarına el koyulması, hile yolu ile vekalet alınması, varlıklarının rıza alınmadan satılması ya da kullanılması gibi ekonomik kaynaklarının zarara uğratılmasıdır.

İhmal: Kişisel ihtiyaçlarının ve bakımının karşılanmaması, sağlık hizmetlerinden zamanında yararlanmasına engel olunması gibi durumlar yaşlıya yönelik ihmal davranışlarının başlıcalarıdır. İhmal, yaşlılarda kilo kaybı, dehidrasyon, yatak yaraları, kirli giysiler içinde dolaşması, ev hijyeninin sağlanmaması gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. 

Yaşlı istismarı yeteri kadar konuşulmamaktadır. Yaşlı bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığı toplum sağlığını da ilgilendirmektedir. Yaşlı bireyler hem birikmiş bilgi birikimleri hem de birleştirici ve bütünleştirici rolleriyle toplumun ayrılmaz bir parçasıdır.

 

 

 

Kaynaklar

Akdemir, N., Görgülü, Ü. & Çınar, F. İ. (2008). Yaşlı İstismarı ve İhmali. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Dergisi, 68-75. https://dergipark.org.tr/en/pub/hunhemsire/issue/7845/103307

Lök, N. (2015). Türkiyede Yaşlı İstismarı ve İhmali: Sistematik Derleme. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar, 7: 146-156. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/115192

Uysal, A. Dünyada Yaygın Bir Sorun: Yaşlı İstismarı ve İhmali. Aile ve Toplum,5. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/198042

 

 

Bir önceki yazımız olan Yardımsever misiniz? başlıklı makalemizde alturizm, corona virüs ve covid-19 hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here