Ana sayfa Genel Anksiyete Sahibi Yakınlarımıza Nasıl Yardım Ederiz?

Anksiyete Sahibi Yakınlarımıza Nasıl Yardım Ederiz?

174
https://pixabay.com/photos/stress-anxiety-depression-unhappy-2902537/

Anksiyete, yani kaygılı olma durumu bizi hayatta tutan bir fonksiyondur. Anksiyete bizi tehlikelere karşı tetikte tutar. Bu nedenle bir miktar anksiyete her insan için gereklidir. Ancak her şeyde olduğu gibi, anksiyetenin fazlası da insana zarar verir. Günlük yaşamı anksiyete nedeniyle olumsuz etkilenen kişilere ise anksiyete bozukluğu tanısı konur. Anksiyete kişinin aile, sosyal, iş, eğitim gibi birçok alanda yaşamını olumsuz etkiler. Bu nedenle kişinin anksiyetesinin fazla olduğunun farkına varması önemlidir. Bazen kişi kendisinde bir sorun olduğunu anlayamaz. Bu durumda da kişinin yakınlarına önemli bir görev düşer. Çevremizdeki yakınlarımızda bir sorun gördüğümüzde bunu yakınımızla paylaşmak ve yakınımıza destek olmak çok önemlidir.

Anksiyete Yaygınlığı

Anksiyete, ABD nüfusunun yaklaşık %18’ini etkilemektedir. Türkiye’de ise bu oran %5 civarındadır. Ancak Türkiye’de psikolog ve psikiyatriste gitme oranları ABD’ye göre düşük olduğundan Türkiye’de anksiyete oranı daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, Türkiye’de yaygın anksiyete bozukluğu davranışları kültürümüze göre normal görüldüğünden, tam tanı koymak zorlaşmaktadır.

Anksiyete Bozukluğu Semptomları

Anksiyetenin birçok semptomu vardır. Bazı semptomları anlamak, özellikle bizim kültürümüzde zordur. Örneğin, bir annenin çocuğundan 5 dakika haber alamadığında fazla paniklemesi, bizim kültürümüzde normal görülmektedir, ancak bu da yaygın anksiyete bozukluğu işaretlerinden biri olabilir.

Hızlı ve dengesiz kalp atışları
Rahatsız hissetme
Ağız kuruluğu
Göğüs ağrısı
Kontrolsüz hissetme
Sürekli panik halinde olma
Nefes darlığı
Konsantrasyon zorluğu
Her an kötü bir şey olacak korkusu
Uykusuzluk

Anksiyete bozukluğuna sahip kişiler, sürekli olan biten hakkında kaygılı hissederler. Örneğin dışarı çıkmak bile kişi için büyük bir kaygı sebebi olabilir. Bu tarz durumlar anksiyete sinyalleridir. Fark ettiğimizde, karşımızdakini dinlemek ve destek olmak gerekir. Kişiler, profesyonel yardım almaktan çekinebilir veya istemeyebilir. Böyle bir durumda karşımızdakini ikna etmek gerekir. Onlara, kendilerini kötü hissetiklerinde size gelebileceklerini hatırlatın. Kişi sizle konuştukça profesyonel yardım almaya daha sıcak bakabilir. ” Yardım alırsan, çok mutlu olurum.” gibi yapıcı cümleler kurmak, kişiye yardım eder.

Ne Yapmamalı?

Bazense yardım etmek isterken karşımızdakine zarar verebiliriz. ”Endişelenme, buna mı takıldın?, bunda panik olacak ne var?” gibi cümleler kurmak kişiye zarar verir. Kişiyi zorlayacak, suçlayacak cümleler kurmamak gerekiyor. Çünkü negatif bir tavır almak, kişinin durumunu daha da kötüleştirir. Niyetimiz bu olmasa da kişiyi zor duruma sokmuş oluruz. Daha da kötüsü kişi profesyonel destekten daha da uzaklaşır. Bu nedenle anksiyete bozukluğu sahibi kişilerle iletişim kurarken yapıcı cümleler kurmalı.

https://www.verywellmind.com/how-to-help-someone-with-anxiety-5089005
https://psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/25/yaygin-anksiyete-bozuklugu

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here