Ana sayfa Genel Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

496

Uzaktan eğitim yakın zamanda yaygınlaşmaya başlamış ve zamanla geleneksel eğitimin yerini almaya aday olmuştur. Özellikle dezavantajlı ve eğitime katılmakta zorlanan kişiler için oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır. Bununla birlikte okula gitme imkanının kısıtlandığı doğal afet, hastalık, zorunlu seyahat vb. durumlarda çocukların eğitimden mahrum kalmamaları için de önemli bir imkandır. Korona virüs salgını nedeni ile örgün eğitime ara verilen Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrenciler uzaktan eğitim sistemi ile derslerine devam edecekler. Serviste geçen bir yolculuğa gerek kalmadan derse gitmek her biri için yeni bir deneyim olacak. Peki uzaktan eğitimin avantajları neler? 

  • Zaman ve mekan olarak esneklik sağlar.

Evinizde, iş yerinizde, seyahat sırasında hatta hastanede her yerde eğitime ulaşabilirsiniz. Özellikle lisans düzeyindeki online dersler aynı zamanda çalışan kişiler için oldukça kolaylık sağlamaktadır.

  • Geniş bir yelpazede derse katılma imkanı sunar.

Merak ettiğiniz fakat okul müfredatında olmayan seçmeli derslere uzaktan eğitim sayesinde ulaşabilirsiniz.

  • Kişinin kendini disipline etme becerisini geliştirir.

Derslere devam ve dersi takip tamamen sizin elinizde olur. Bu nedenle kendi kendinizi denetlemeli ve kontrol etmelisiniz.

  • Teknolojiyi kullanma becerisini arttırır.

Kolayca dersi tekrar dinleyebilir, videoları durdurabilir, ileri geri sararak aktif biçimde öğrenmeyi kontrol edebilirsiniz. 

  • Daha ekonomiktir.

 

Uzaktan eğitimin en büyük dezavantajı ise kişiyi sosyal çevreden izole etmesi ve yalnızlaştırmasıdır. Öğretmen ve öğrenci arasındaki yüz yüze etkileşim, akranlar arasındaki sosyal etkileşim, takım çalışması gibi öğrenmenin duygusal etmenleri ortadan kalkacak ya da çok kısıtlı kalacaktır. Fakat kimi çalışmalar tam aksini iddia etmekte ve online derslere katılan öğrencilerin geleneksel sınıflara göre çok daha fazla iletişim kurduğunu göstermektedir. Öğrencilerin tartışma forumlarında konuyu ve fikirlerini rahatça paylaşabildikleri görülmüştür. 

Son olarak uzaktan eğitim için kullanılan ekranlar (TV, bilgisayar, tablet, telefon) gibi uzun süre yoğun kullanımda kimi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle göz kuruluğu, görme bozukluğu, duruş bozukluğu, omurga ağrıları, ekstremite ağrıları, diz-dirsek ağrıları gibi. Bu konuda dikkatli olunmalı, doğru bir mesafeden ve koruyucu kullanarak ekran takip edilmelidir. 

NOT: Ekranlarınızı dezenfekte etmeyi unutmayın!

Bir önceki yazımız olan Koronavirüse Dair Yanlış Bilinenler başlıklı makalemizde covid19, korku ve korona salgını hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here