Ana sayfa Genel Anksiyete ve Depresyonun Erken Uyarı İşaretleri

Anksiyete ve Depresyonun Erken Uyarı İşaretleri

802
https://pixabay.com/tr/illustrations/ruh-sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-zihinsel-sa%C4%9Fl%C4%B1k-kafa-3337026/

Tüm dünyada yaygın olarak görülen depresyon ve anksiyete bozuklukları kişilerin düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyen tıbbi sağlık sorunlarıdır. Bu nedenle belirtileri erken tespit etmek, tedavi için oldukça faydalı olmaktadır.  Uyarı işaretleri kişiden kişiye ve soruna göre değişebilmektedir. Ancak aşağıda kendiniz için dikkat edebileceğiniz en yaygın uyarı işaretleri verilmiştir:

 1. Ruh halinde meydana gelen ani değişiklikler

Duygularımız zamanla yavaşça değişebildiği gibi aniden de değişebilmektedir. Bu tür değişiklikler sizi rahatsız etmeye başladığında veya iş/aile/sosyal yaşamlarınızda işlevselliğinizi bozmaya başladığında onlara dikkat etmelisiniz.

 1. Korku veya tedirginlik

Mevcut bir tehlike veya tehdit olmadığı halde yoğun korku, endişe, gerginlik veya panik hissi olumsuz problemlere yol açmaktadır. Eğer sizin için bu duyguların şiddeti ve sıklığı rahatsız edici düzeyde ise onları dikkate almalısınız.

 1. Düşük performans

Akademik alanda notlarınızın düşmeye başladığını veya iş hayatınızda verimliliğinizin düştüğünü fark edebilirsiniz. Bazen de geçmişte kolayca tamamlayabildiğiniz veya yaparken keyif aldığınız eylemler size daha zor ve sıkıcı gelebilir. Bu gibi durumları göz ardı etmemeli, bunların işlevselliğinize ne kadar etkisi olduğunu değerlendirmelisiniz.

 1. İlgi kaybı/eksikliği

Geçmişte birlikte zaman geçirmekten keyif aldığınız kişilere yönelik ilginizde azalma fark edebilirsiniz. Bu durum uzun vadede kendinizi geriye çekmenize ve sosyal ilişkilerinizin zedelenmesine neden olabilir.

 1. Yaşam tarzında değişiklikler

Uyku veya beslenme düzeninizde değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin, normalden daha uzun uyuyabilir ya da uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca, normal beslenme rutininize kıyasla daha fazla ya da daha az yemek tüketebilir veya bir yeme bozukluğu geliştirebilirsiniz.

 1. Zihinle ilgili problemler

Bir şeye odaklanırken güçlük yaşayabilir, hatırlama ve hafızayla ilgili problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bütün bunlar mevcut ruhsal sıkıntınızın bilişsel işlevlerinizi de etkilemesinden kaynaklanır.

 1. Kontrol kaybı

Günlük yaşamınızda var olan stresle birlikte zamanla yerine getirmeniz gereken yükümlülüklerinizi veya sorumluluklarınızı yönetme becerilerinizi kaybedebilirsiniz.

 1. Davranış değişiklikleri

Günlük yaşamda kendinizde davranış değişiklikleri fark edebilirsiniz. Bu durum başkalarıyla ilişkilerinizi zedeleyebilir ve çevreden kopmanıza neden olabilir.

Tüm bunlara ek olarak diğer uyarı işaretleri arasında;

 • Alkol veya madde kullanımı
 • Öfke veya şiddet içeren duygular, düşünceler veya davranışlar
 • Açıklanamayan fiziksel semptomlar, örneğin, mide veya baş ağrıları yer alabilir.

 

 

 

Kaynak

Warning Signs of Mental Illness

Bir önceki yazımız olan Temizlik Takvimi başlıklı makalemizde takıntı, temizlik ve titizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here