Ana sayfa Genel Gevşeme Teknikleri  Nelerdir?

Gevşeme Teknikleri  Nelerdir?

403
https://pixabay.com/tr/illustrations/meditasyon-manevi-yoga-sa%C4%9Fl%C4%B1kl%C4%B1-1384758/

Gevşeme teknikleri stres, endişe, öfke, gerginlik gibi rahatsız edici duygu durumlarında ortaya çıkan fiziksel reaksiyonlar ile baş etmek için kullanabileceğiniz tekniklerdir. Vücudun sakinleştirici (parasempatik sinir sistemi) sisteminin hızlıca aktive olmasını sağlar. Bu nedenle gevşeme tekniklerinde amaç, rahatsız edici duygular nedeniyle bedende oluşan gerginliğin fark edilmesi ve kasları bilinçli bir şekilde kasılıp gevşeterek bedenin rahatlatılmasıdır. Özellikle kaygı bozukluklarının neredeyse hepsinde gevşeme ve nefes egzersizleri birlikte kullanıldığında rahatsız edici olumsuz duygularla baş etmek kolaylaşmaktadır.

Gevşeme teknikleri nelerdir?

1. Ritmik Egzersiz

Stres nedeniyle oluşan kaygı ve gerginlik ile baş etmek için en faydalı yöntemlerden biri fiziksel egzersizlerdir. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek veya evde de yapabileceğiniz basit birkaç hareket bedeninizin gevşemesine ve rahatlamasına katkı sağlamaktadır. Bu egzersizleri yaparken tek dikkat edilmesi gereken nokta hareketleriniz ve nefesinizdir. Çalıştırdığınız kas gruplarına ve nefesinize doğru odaklanma ile duygularınızı ortaya çıkaran olumsuz düşüncelere ara verebilir ve hatta onları tamamen engelleyebilirsiniz.

2. Progresif Kas Gevşeme Teknikleri

Dr. Edmund Jacobson tarafından geliştirilen progresif kas gevşeme teknikleri, vücudunuzun 16 farklı kas grubunun yaklaşık 5-10 saniye gibi bir süreyle gerilmesi ve ardından gerginliğin ortadan kaldırılması ile vücudun gevşemesine odaklanır. Bu teknik özellikle stres nedeniyle oluşan kas gerginliğinden muzdarip kişilerde yararlı olabilir. Ayrıca, gerginlik nedeniyle oluşan baş ağrıları, sırt ağrıları, çene kaslarında gerginlik ve ağrı, kas spazmları ve uykusuzluk gibi durumlarda da oldukça fayda sağlamaktadır. Düzenli ve uzun süreli uygulamalar ile birlikte kişinin;

  • Stres, kaygı ve gerginlik düzeyinde azalma
  • Panik atak belirtilerinin sıklığı ve süresinde azalma
  • Konsantrasyon probleminde azalma
  • Benlik saygısında artma meydana gelmektedir.

3. Nefes Teknikleri

Karından derin nefes alınarak yapılan bu egzersizler, sinir sisteminiz için sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Siz düzenli ve derin nefes alırken beyninize olumlu bir mesaj iletilir ve bununla birlikte bedenin dinlenme ve sakinleşmesinden sorumlu parasempatik sinir sistemi aktive olur. Böylelikle bedeniniz rahatlar ve kaygı seviyeniz azalır. Uygulaması oldukça basit olan nefes teknikleri için tek dikkat edilmesi gereken durum kendinizi rahat hissetmenizdir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Temizlik Takvimi başlıklı makalemizde takıntı, temizlik ve titizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here