Ana sayfa Genel Ayrılıkla Nasıl Baş Edebiliriz?

Ayrılıkla Nasıl Baş Edebiliriz?

327
Ayrılıkla Nasıl Baş Edeceğiz
https://www.pexels.com/photo/person-in-white-long-sleeve-shirt-holding-silver-and-black-scissors-4098213/

 

Ayrılıkla baş etmek yaşanan en kötü deneyimlerden biridir. Sadece psikolojik değil, bedensel de etkileniriz. İştahımız kaçar, uykularımız bölünür ve kendimizi enerjisiz, uyuşuk hissederiz. Kendimize ‘’nerede yanlış yaptım?’’ gibi sorular sorarız. Negatif düşünceler aklımızı sarar. Bazılarımız için bunu atlatmak kolayken, kimi insanlar içinse psikolojik bozukluklara kadar ilerler. Peki ayrılıktan sonra en sık düşünülen negatif düşünceler ile nasıl baş edeceğiz?

Ayrılıkla Baş Etmek

  1. ’Hata yaptım’’ düşüncesi: Ayrılıktan sonra hareketlerimizi sorgulamak sürecin doğal bir parçasıdır. Ayrılan taraf siz de olsanız bu düşünceler kafanızda döner durur. Sonuçta birçok insanın ilişkideki temel motivasyonu kısa süreli bir ilişki yaşamak değildir. Bu nedenle insanlar sıklıkla ilişkide hatalar yaptıklarına inanır. Böyle durumlarda kendinize zaman vermek önemlidir. Olayın sıcaklığı ilişkinize objektif bakamamanıza sebep olur. Belli bir zaman sonra düşündüğünüzde gerçekten hatalı olduğunuzu anlarsanız, belki karşı tarafla yüzleşmek doğru bir seçenek olur.
  2. Ayrılık sonrası hayat enerjisinin düşmesi: Negatif düşünceler, uykunuzdan motivasyonunuza kadar birçok durumu etkiler. Elbette ilişkinin ardından yas tutmak, kendinizi kötü hissetmek oldukça doğaldır hatta haktır. Ancak bu durum aylara yayıldığında burada bir problem olduğunu kabul etmek gerekir. Kendinizi biraz zorlayarak yürüyüşler yapabilir, alışverişe gidebilir veya sizi mutlu eden aktivitelerle ilgilenebilirsiniz. Fakat ne yaparsanız yapın motivasyon bulamıyorsanız bir uzman ile görüşmek en doğrusudur.
  3. Acı hiç bitmeyecek düşüncesi: Ayrılıklar hep acıtacakmış gibi hissettirir. Ancak hepimiz biliyoruz ki zaman her şeyin ilacıdır. Günlük yaşama devam etmeye çalışmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek size böyle durumlarda iyi gelecektir.
  4. Onsuz nasıl yaşarım düşüncesi: Ayrılığın en zor taraflarından biri hayatınızın merkezinde olan kişiyi hayatınızdan çıkarmanızdır. Ayrılık sizde bir boşluk yaratır. Fakat her şeyde olduğu gibi insanlar bu duruma da alışıyor. Bazı çiftler ise arkadaş kalabiliyor.
  5. Bir daha asla aşık olamayacağım düşüncesi: Onsuz yaşayamam düşüncesinin arkasından da bir daha aşık olamama düşünceleri kafanızda dolaşmaya başlar. Yas henüz tazeyken bunları hissetmek çok normaldir. Böyle hissettiğiniz durumlarda kendinize zaman tanımalısınız. Duygular zamanla iyileşecek ve doğru insan karşınıza çıktığında bu hislerin yersiz olduğunu anlayacaksınız.

 

https://practicalpie.com/5-common-negative-thoughts-you-have-during-a-break-up-and-how-to-deal-with-them/

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyorsa.... başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here