Ana sayfa Genel BDT’nin Babası: Aaron Beck

BDT’nin Babası: Aaron Beck

353

Bilişsel Davranışçı Terapi’nin babası olarak bilinen Aaron T. Beck, şüphesiz psikoloji dünyasının en önemli isimlerinden biridir. En önemli akademik dergilerden biri olan The American Psychologist, Beck’i en önemli 5 psikoterapist arasında göstermiştir.

Erken Yaşamı

Beck, 18 Temmuz 1921 yılında ABD Rhode Island’da dünyaya geldi. Beş çocuklu ailenin en küçük çocuğuydu. 1942 yılında Brown Üniversitesini bitirdi. Daha sonra ise Yale Üniversitesi tıp fakültesini başarıyla tamamladı. Depresyonun psikanalitik modeliyle yakından ilgiliydi. Kariyerinde uzunca yıllar psikanalizle ilerledi ve çalıştı. Ancak 60’lı yıllarda psikanalitik çizgisinden keskin bir şekilde saptı. Bunun üzerine bilişsel terapiyi geliştirmeye başladı.

BDT’nin Doğuşu

Psikanalitikle çalışırken depresyon hastalarını daha iyi noktaya götüremiyordu. Ancak hastaların hepsinde ortak bir yön keşfetti. Hastalar negatif bir düşüncenin doğruluğuna inanıyorlardı. Bu düşüncelere inandıkları sürece de depresyon semptomları devam ediyordu. Bu gözlemden yola çıkarak, kişinin semptomlarını yok etmek için, çarpık düşüncelerin değişmesi gerektiğini düşündü. Bu düşünce de bilişsel terapinin temelini attı. Hastalarının çarpık bilişleri üzerine çalıştıkça, hastalarının daha iyi olduğunu gördü.

Bilişsel Davranışçı Terapi ile ilgili yapılan ilk büyük çalışma 1977’de gerçekleşti. Depresyonun BDT ve ilaç tedavisi karşılaştırılması yapıldı ve ilk defa bir terapi yönteminin ilaç tedavisinden daha etkili olduğu görüldü. Bu çalışmaların ardından BDT büyük bir ilgi görmeye başladı.

Depresyon tedavisinde başarılı sonuçlar alınınca, Beck diğer bozukluklarla çalışmaya başladı. Bunun sonucunda BDT’nin birçok durumda uygulanmasının uygun olduğunu gördü. BDT, anksiyete, yeme bozuklukları, madde bağımlılıkları, psikozlar gibi birçok bozuklukta etkiliydi. Ayrıca bireysel, grup, aile, çocuk ve ergen olmak üzere hemen herkese uygulanabiliyordu.

Dr. Beck hayatı boyunca 25 kitap yazdı. 600’den fazla makaleye katkı sağladı. Ayrıca birçok ölçek de geliştirdi. Beck depresyon envanteri, Beck umutsuzluk ölçeği, anksiyete ölçeği gibi birçok envanter hemen her psikoterapistin kullandığı envanterler arasındadır. Hayatı boyunca birçok ödül aldı. Uzun yaşamının hakkını verdi, hayatını çalışarak geçirdi. Psikoterapiye yaptığı katkılarla Dünya’ya yeni bir ekol kattı. 1 Kasım 2021 tarihinde, tam 100 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kurduğu Beck Enstitüsü hala çalışmalarına devam etmekte, kızı Judith Beck tarafından mirası korunmaktadır.

Kaynakça

1.Beck Institute, Cognitive Behavior Therapy, Aaron T. Beck.

2.Good Therapy, Aaron Beck.

 

Bir önceki yazımız olan Kaygı mı Korku mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here