Ana sayfa Genel Bebek ve Baba

Bebek ve Baba

388
https://pixabay.com/tr/photos/y%C3%BCz-g%C3%BCn-bebek-baba-baba-ve-o%C4%9Ful-1616112/

Uzun zamandır bebeklerin baba ile ilişki kurmasının doğumdan çok sonra bir iki yaşlarından sonra başladığı görüşü aktarıldı. Halbuki bunun yanlış olduğunu düşünenler de hayli çok. Son zamanlarda pek çok baba eşi ya da partneri ile birlikte doğuma giriyor ve bebeğin dünyaya geldiği ilk andan itibaren onun yaşamına dahil oluyor. Babalar bebeğin doğumu karşısında çok yoğun ve tarifi zor duygular yaşadıklarını ifade etmektedir. Büyük bir mutluluk, heyecan, inanılmaz bir mucize, büyük şans gibi birbirinden farklı olumlu ifadeler ile baba oldukları ve bebekleri ile tanıştıkları anı tanımlamaktadırlar.

Babaların bebek ile ilişki kurmasını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır:

  • Babanın çocuk gelişimi ve eğitimi hakkında bilgi sahibi olması: bebeğin dilinden anlamak babanın bebek ile ilişki geliştirmesini kolaylaştırır. 
  • Babanın doğuma girmesi: bebeğin doğum anına şahit olan babanın bebek ile duygusal bağ kurması daha kolay olacaktır.
  • Babanın kendi ebeveynlerini model alması: sağlıklı ebeveyn tutumu modellemiş babalar kendi bebeklerine de kolay adapte olur.
  • Babalık ile ilgili kavramsal düşünceleri: baba rolünü benimseyen ebeveynin bebek ile iletişim kurması, baba olmanın sorumluluklarına hazır olmayan bir ebeveyne göre daha kolay olacaktır.
  • Bebek ile ilgilenmeyi sevmesi
  • Eşi ile ilişkisi: eşi ile olumlu bir iletişimi sürdüren baba bebeğe de daha sıcak olacaktır. 

İlk yıl annelere oranla babalar bebekleri ile daha az vakit paylaşmaktadır. Birlikte vakit geçirdiklerinde ise babanın bebek ile etkileşimini gösteren davranışları şunlardır;

– Bebeği kucağa alma, göz teması kurma, gülümseme ve sesler çıkarma

– Bebeği yatarken izleme, pozisyonunu değiştirme, dokunma ve öpme

– Bebeği beslemeye yardım etme, bebeği taşıma, temizleme, uyutma

– Anne yokken ilgilenme, tepkilerini takip etme ve ihtiyaçlarını fark etme

Bebeklerin annelerine olduğu gibi erken dönemden itibaren babalarına da bağlandıkları ve babalarından ayrıldıklarında hoşnutsuzluk tepkisi gösterdiği bilinmektedir. Bebek ile baba arasındaki bu duygusal bağ çocuğun daha ilerideki sosyal ilişkilerinin de olumlu bir öncüldür. Aynı zamanda erken dönemde bebekleri ile sağlıklı bir bağ kuran babaların ilerleyen yaşlarda da çocuklarıyla daha kaliteli bir ilişki sürdürmektedir.

 

Kaynakça

Özkardeş Güngörmüş, O. (2010). Baba Olmak. Remzi Kitabevi, İstanbul.

Bir önceki yazımız olan Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız? başlıklı makalemizde doğru seçim yapmak, karar verememek ve karar verme güçlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here