Ana sayfa Genel Cinsel Şiddete Dair 5 Yaygın Ön yargı

Cinsel Şiddete Dair 5 Yaygın Ön yargı

140
  • Cinsel şiddeti asıl tahrik edenler kadınlardır.

Almanya’da yapılan bir ankette erkeklerin %56’si “Bir yemek sonrası erkek kadına tecavüz ederse bunda kadının da suçu vardır” cevabı vermiştir. %88’i kadının erkeğin evine gitmesini kadının cinsel isteğinin delili olarak nitelendirmiştir. %75’i ise çekici kıyafet giyen kadınların tecavüze tahrik ettiğini ifade etmiştir. Ancak bu konuda cezaevinde yapılmış bir araştırma, kurban seçiminin tesadüfi olduğunu ortaya koymuştur. Yani önemli olan o sırada bir kadının olmasıdır. Onun giyimi ya da davranışları değildir.

  • Hiçbir kadın kendi isteği dışında tecavüze uğramaz.

Kadınların direnmediği için tecavüze uğradığı inancı birçok kişi tarafından paylaşılan bir ön yargıdır. Düşüncesi sorulan her dört erkekten biri tecavüzün teknik olarak mümkün olmadığına, kadının istemediği zaman kasılarak girişi engelleyebileceğine inanmaktadır. Ancak bir kadının kendini başarılı bir şekilde savunma ihtimali içinde bulunduğu duruma göre değişiklik gösterir. Kadın ağır şiddet karşısında veya tehdit edildiğinde sadece yaşamını kurtarmaya çalışır. Böyle bir olayın onu bulması, saldırının şoku, suçluluk duygusu, olayın ortaya çıkaracağı sonuçlar, çevrenin tepkisinden korku gibi faktörler kadının saldırı karşısında kendisini savunmasını zayıflatır.

  • Kadınlar gizliden gizliye kendilerine tecavüz edilmesini ister

Fikri sorulan her dört erkekten biri kadınların mazoşist eğilimlere sahip olduklarını, bu nedenle de bu tür kadınlar için tecavüze uğramanın kötü bir şey olmadığına inanmaktadır. Aynı varsayım uzun zamandan beri cinsel ilişkiye girmemiş kadınlar (%25), sık eş değiştiren kadınlar (%39) ve fahişelik yapanlar için de (%75) geçerli bulunmuştur. Her beş kişiden biri tecavüze uğrayan kadınların orgazm olabileceğine inanmaktadır. İşin kötü yanı birçok film ve kitap kadının ilk başlardaki karşı koyuşunun nasıl aniden zevke dönüşebildiğini göstererek bu inanışa katkıda bulunur. Ancak Amerika’da yapılmış bir araştırmada cinsel fanteziler konusunda soru yöneltilen kadınların sadece %1 kadarı zaman zaman tecavüze uğrama fantezisi olduğundan bahsetmiştir.

  • Tecavüz biyolojik bir zorunluluktur (içgüdüseldir).

Erkeklerin tahrik olduktan sonra kendilerini durduramadıkları genelde paylaşılan bir diğer ön yargıdır. Fikri sorulan insanların dörtte üçü erkeklerin biyolojik zorunluluktan dolayı kadınlara cinsel olarak sahip oldukları inancını taşımaktadırlar. Cezaevlerindeki birçok erkek de savunma olarak, refleks gibi kaçınılmaz bir duygu içerisine girdiklerini ve bu eylemi nasıl olduğunu bilmeden gerçekleştirdiklerini ifade etmiştir. Ancak bir araştırmada, tecavüzde olayların %70’inin önceden planlanmış olduğu, olay yeri, saldırı taktiği ve kurbanın önceden seçilmiş olduğu görülmüştür. Erkeklerin asıl güdüsünün ise cinsel zorunluluk değil karşısındakine hükmetmek ve kendini ispatlamak olduğu bulunmuştur.

  • Saldırgan bir yabancıdır

Ankete katılanların %70’i tecavüzlerin sadece yabancılar tarafından gerçekleştirildiğine inanmaktadır. Saldırgan ile kurban arasındaki yakınlık derecesi arttıkça insanlar durumu tecavüz olarak değerlendirmemeye başlamaktadır. Kadınlar da tanıdıkları kişilerin yanında genellikle daha rahat hissetmektedir. Ancak cinsel şiddet tam da korkulan yerden yani yakınlardan gelmektedir. En çok tecavüz, aile içinde gerçekleşmektedir.

 

 

Kaynak

Godenzi, A. (1992). Cinsel Şiddet: Yaşayanların, Yaşatanların Anlatımıyla, Ayrıntı Yayınları

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here