Ana sayfa Genel Ders Çalışmak İçin Motivasyon İpuçları

Ders Çalışmak İçin Motivasyon İpuçları

169
Ders Çalışmak

Dönem sonu demek sınavlar, teslim edilmesi gereken projeler, tezler ve çok daha fazlası demek. Özellikle yaşadığımız baş döndürücü dönemde ders çalışmak herkes için zor. Çalışırken 2 dakikada bir instagram’a bakmak, odayı birden bire dağınık görüp toparlamaya başlamak derken saatler boyunca hiçbir şey yapmadığınızı fark etmişsinizdir. Bu nedenle çalışmak için motivasyona ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Her yöntem herkese uymasa da, içlerinde mutlaka sizi çalışmaya teşvik edecek yöntemler olacaktır.

Ders Çalışmak İpuçları

  1. Uygulama ve websitesi engelleyiciler kullanın. Her ders çalışma seansının sonu internette gezinti ile bitiyorsa, AppBlock gibi uygulamalar kullanarak geçici olarak bu soruna çözüm getirebilirsiniz.
  2. Pomodoro tekniğini deneyin. Bu teknik, 25 dakika çalışma, 5-10 dakika ara vermeyi içeren bir teknik. Bunu 4 kere tekrarladıktan sonra daha uzun aralar verin. İlk başlarda 3 tekrardan sonra da uzun aralar verebilirsiniz. Bu yöntem uzun süre çalışmayı kolaylaştıracak bir yöntemdir. Sürekli saati kontrol etmemek için alarmlar kurun.
  3. Kendinizi ödüllendirin. Ders çalışmanın sonunda kendinize vereceğiniz küçük ödüller sizi dersleriniz için motive edecektir.
  4. Gününüzü planlayın. Örneğin her gün 15 ile 18 arasını ders çalışma aralığınız olarak belirleyin. Bu saatler dışındaki vaktinizi günlük işlere ve size keyif veren aktivitilere ayırın. Böylece kendinizi motive etmek daha kolaylaşacaktır.
  5. Çalıştığınız alanı güzelleştirin. Keyif aldığınız bir yerde ders çalışın. Örneğin şehrinizdeki kütüphanelere gidebilirsiniz veya çalışma masanıza sizi motive eden notlar asabilirsiniz. Çalıştığınız alan sadece ders çalışmak için olsun. Kimsenin sizi rahatsız etmediği, insanların sizi gördüğünde ders çalıştığınızı anladığı bir yerde çalışın.
  6. Bir çalışma grubu oluşturun. Pandemi koşullarında bu yüz yüze gerçekleşmese de, internet üzerinden bu grupları oluşturmak mümkün. Anlamadığınız konuları paylaşmak, birbirinize yardımcı olmak size iyi gelecektir. Ayrıca çalışma grupları sizi motive etmek için harika bir yoldur. Gruptaki insanların çalıştığını görmek, hedeflerini duymak sizi de motive edecektir.
  7. Kolay konularla çalışmaya başlayın. En sevmediğiniz, kavrayamadığınız konularla ders çalışmaya başlamak canınızı sıkacak ve motivasyonunuzu düşürecektir. Bu da ders çalışmayı kısa sürede bırakmanıza neden olacak. Bu nedenle daha çok sevdiğiniz konularla başlayıp, zor konulara doğru ilerleyin.
  8. Neden çalıştığınızı kendinize hatırlatın. Çalıştığınıza göre bir hedefiniz var demektir. Bu hedefe ulaştığınızı, rahatladığınızı, ailenizin sizinle gurur duyduğunu hayal edin. Hedefiniz ne olursa olsun çalışarak başarabileceğinizi hatırlayın. Bu nedenle çalışmayı bırakmayın.

 

https://www.educationcorner.com/study-motivation-tips.html

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çift Terapisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here