Ana sayfa Genel Fobilerin En Yaygın 5 Etkisi

Fobilerin En Yaygın 5 Etkisi

219

Özgül fobi, tanımı gereği kişinin belirli bir durum veya nesneye karşı yoğun bir korku ya da kaygı duymasıdır. Fobi kaynağı neredeyse her zaman doğrudan korku ya da kaygı doğurur ve kişi bundan kaçınır (APA, 2013). Ancak göz ardı edilmemesi gereken, bu özgül fobilerin kişinin günlük yaşamında yarattığı sıkıntılardır. Fobiye sahip olmak kişinin günlük yaşam işlevselliğini ve yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkiler.

1.Zamanı kısıtlar ve ciddi kaygı yaratır.

Fobinin türü fark etmeksizin her tür fobi kişi üzerinde zaman kısıtlayıcı bir etki yaratır. Kaygı duyduğu durumdan kaçınmaya çalışırken kişinin eğitimi, kariyeri ve yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Örneğin asansör korkusu olan ve bulduğu iş 7. katta olan bir kişiyi düşünün. Her gün ya ciddi miktarda merdivenlerde zaman kaybedecektir ya da işi kabul etmeyecektir.

2. Yalnızlık hissine yol açar.

Korku duyulan nesneden kaçınmaya çalışırken kişi kendi sosyal yaşamını ciddi ölçüde kısıtlar. Kendisinin neden diğerleri gibi olmadığını sorgular. Arkadaşları ve ailesi ile ilişkisi etkilenir, daha depresif ve içine kapanık olmaya başlar. Örneğin ne kadar istese de böcek korkusu olduğu için arkadaşlarıyla doğa yürüyüşüne gidemeyen bir kişiyi düşünün. Bu kişinin zamanla arkadaşlarıyla paylaşımları azalacak ve kişi kendini sorgulayacaktır.

3. Utanç duymaya sebep olur.

Fobi kişiyi utanç verici duygulara sürükleyebilir. Kimi zaman nedenini diğerlerine açıklayamadığı için kaçınmaları öteki kişiler tarafından komik bulunabilir. Özellikle sosyal fobi bu konuda ciddi sıkıntılar yaratır. Kişi sosyal fobisi olduğunu açıklayamaz ancak sunum yapamaz. Eleştirilmekten, aşağılanmaktan korkar.

4. Kontrolden çıkmış gibi hissettirir.

Fobinin en korkutucu taraflarından biri kişide kontrolü kaybetme duygusu yaratıyor olmasıdır. Kişi her ne kadar korkularının yersiz olduğunu ve abartı boyutlara ulaştığını düşünse de, bunları kontrol etmeyi başaramaz. Ciddi derecede köpek fobisi olan birini düşünün. Arkadaşının henüz dişleri gelişmemiş yavru köpeğinin kendisine bir şey yapmayacağını telkin etse de yine de arkadaşının evine gitmeyi başaramaz. 

5. Çaresizlik yaratır. 

Kişi hayatının birçok alanının (iş, sosyal yaşam, genel mutluluk) fobisi nedeniyle ne kadar kısıtlandığını gördüğü zaman çaresiz hissetmeye başlar. İyileşmek için hiçbir yolu yokmuş gibi düşünür. Hayatının her aşamasında bu fobilerin onu takip edeceğine inanır.

Bütün bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda günlük yaşam işlevselliğini bozan bir fobi söz konusu ise uzman bir psikoloğa danışmak faydalı olacaktır.

 

 

 

Kaynaklar

Amerikan Psikiyatri Birliği, (2013). Diagnostic Statistical Manuel (DSM-V)

https://www.verywellmind.com/psychological-and-emotional-effects-of-phobias-2671693

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here