Ana sayfa Genel Danışan Merkezli Terapi

Danışan Merkezli Terapi

232
danışan merkezli terapi

Birey merkezli terapi, danışanın dizginleri ele aldığı terapistin ise danışana destekçi konumunda olduğu terapi türüdür. Elbette birçok terapi yönteminde danışan ön plandadır. Bununla birlikte, bu terapiyi diğer yöntemlerden ayıran şey, danışanı daha olumlu ve kapsayıcı bir şekilde merkeze almasıdır. Ek olarak, karşılaştıkları zor durum hakkında daha derin bir kavrayış sağlarken sorunlarla kendi başlarına çözme yeteneklerini en üst düzeye çıkarır.

Danışan merkezli terapi, Carl Rogers’ın çalışmaları ile bir psikanaliz pratiği olarak ortaya çıktı. Rogers insanların fikirlerinin ve potansiyellerinin eşsiz olduğunu düşünüyordu. Ek olarak, terapinin olumlu etki yaratması için danışanın ön planda olması gerektiğine ve yargısız bir ortamda olması gerektiğine inanmıştı. Onun hümanistik bakış açısı, danışan merkezli terapiyi ortaya çıkardı. Hatta dönemin popüler yöntemi psikanalizde kişiye ‘’hasta’’ olarak hitap edilirken, kişiye ‘’danışan’’ demek, Rogers’ın fikridir.

Nasıl İşliyor?

Terapist, danışanın ihtiyaçlarına öncelik verir. Bu yöntemde danışan hakkında derin analizler yapıp, yaşadığı zorluklara ve şu anki negatif düşüncelerine odaklanmak yerine danışanın bağımsız ve özgür bir biçimde kendini ifade etmesi gerekir. Terapist danışanın yaptıkları ve düşündükleri hakkında yorum yapmaz, hepsini kabul eder. Terapist, danışanın gözünden dünyayı görmeye ve anlamaya çalışır. Danışana fikirlerini sorarak, kendini danışanın yerine koyduğunu hissettirir.

Danışan merkezli terapiye göre, terapilerdeki negatif olaylara olan odaklılık danışanı gerçekten kötü deneyimler yaşadığının farkına vardırıyor, bu da danışanı olayları reddetmeye itiyor. Terapist danışanın söylediği boşlukları kendisi doldurduğunda danışan öyle olmasa dahi onaylıyor veya reddediyor. Fakat bu terapi yönteminde terapist danışanın boşluklarını doldurmak yerine, danışana özgürce konuşma ve kendini ifade etme hakkı veriyor.

 Rogers, 3 adet temel özelliğin bu terapide olması gerektiğini söylüyor: Dürüstlük, Koşulsuz pozitif dönüt ve empati.

 

Danışan Merkezli Terapi Ne Kadar Etkili?

Bu terapi yönteminde seanslar güvenilir ve elverişli ortamda gerçekleşir. Değerli olan puslu geçmiş değil, tek kıymetli olan şey şu andır. Bu yüzden, travma mağdurları için verimli bir yöntemdir, iyileştiricidir.

Danışan yönlendirilmediği ve özgür bir şekilde kendini ifade ettiği için kendi kendilerini daha rahat anlarlar. Terapistler kişileri hastalıklı ve düzeltilmesi gereken kişiler olarak görmez. Kendi sorunlarına çözüm bulması gereken kişiler olarak bakar. Bu yolda onlara destek olurlar.

Bu terapi yöntemine eleştiriler de mevcuttur. Karşıtları bunun bir terapi olarak kabul etmez. Çünkü teşhis konmamaktadır. Bu nedenle bazı uzmanlar bu yöntemin faydasız olduğu görüşündedir.

 

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Daha çok ilişki problemlerinde, fobilerde, panik ataklarda, bağımlılıklarda ve travmalarda faydalıdır.  Bu nedenle bu terapi yöntemi, yargılanmaktan çok çekinen kişilere daha çok yarar sağlar.

 

https://www.talkspace.com/blog/therapy-client-centered-approach-definition-what-is/

Bir önceki yazımız olan Fikirleriyle Psikolojiyi Aydınlatan 10 Önemli Psikolog başlıklı makalemizde bandura, bilim ve bilim insanı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here