Ana sayfa Genel Aşk Nedir?

Aşk Nedir?

195
aşk nedir

Aşk;  filozofların, edebiyatçıların, hatta bilim insanlarının şüphesiz en meraklı olduğu konulardan biridir. İnsan var olduğu günden beri aşk da vardır. Aşka bir tanım yapacak olursak, bir kişiye karşı güçlü bir şekilde hissettiğimiz şefkat, koruma güdüsü, sıcaklık, tutku gibi hislerin bütünü diyebiliriz. Aşk sadece insanlara ait değildir. Örneğin evcil hayvanımıza veya inandığımız tanrıya da aynı hisleri duyabiliriz.

Birçok insan aşkın güçlü bir duygu olduğunu kabul eder. Fakat herkese göre tanımı aynı değildir. Birine ‘’seni seviyorum’’ demek herkes için aynı değildir. Kimisi için aşk; partnerini kendinden öne koymak, kendini ona adamakken başkası için dramatik, ani bir çekicilik hissiyatıdır. Aşk evrensel fakat bir o kadar da farklıdır. Bir kültürde aşk kendini partnerine adamakken, başka bir kültürde bambaşka bir şekildedir. Belki his aynı fakat gösterme biçimleri farklıdır.  Bu durum, her kültürde aşkın yeri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Aşk mı Cinsel Çekim mi?

Özellikle ilişkinin başlarında bunun ayrımını yapmak zordur. Her ikisi de fiziksel çekim içerir, iyi hissettirir ve heyecanlandırır. Fakat cinsel çekim saman aleviyken, aşk öyle değildir.

Aşk iki kişi arasında zamanla oluşur ve büyür. Karşındaki kişiyi olduğu gibi kabul etmeyi, iyi ve kötü günde birlikte olmaktan vazgeçmemeyi içerir. Bunun içinde cinsel çekim de vardır. Aynı zamanda bağlılık da gerektirir.

Tek başına cinsel çekim ise evrimsel psikologlara göre iki kişi arasında üreme içgüdüsü ile oluşan dürtülerdir. İnsanlar cinsel hormonlarından etkilenirler ve birbirlerine cinsel çekim duyarlar. Bu çekim ilerleyip aşka dönüştüğü gibi, sadece kısa zamanlı bir çekim olma ihtimali de vardır.

Sevmek, Sevilmek ve Mental Sağlık

Aşk, fiziksel ve mental sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Birçok çalışma aşkın kişiye faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Sevilmemeninse birçok negatif etkisi var:

  1. Sevilmeyen kişiler daha çok depresyona yakalanıyor ve özgüvenleri düşüyor.
  2. Sevmek ve sevgi görmek, uzun vadede bağışıklık sistemini dahi güçlendiriyor.
  3. Sevilmeyen bebekler, daha yavaş büyüyor ve daha çok hastalanıyorlar.

Aşk şüphesiz ki herkesi hayatının bir noktasında buluyor. Her insanı etkileyen bu karışık duygu hakkında ise araştırmalar bitmiyor. Gelecek hafta, psikolojide aşk teorilerini açıkladığımız yazımızda görüşmek üzere!

https://www.goodtherapy.org/blog/psychpedia/love

Bir önceki yazımız olan Fikirleriyle Psikolojiyi Aydınlatan 10 Önemli Psikolog başlıklı makalemizde bandura, bilim ve bilim insanı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here