Ana sayfa Psikolojik Filmler Mantıksız Adam / Irrational Man

Mantıksız Adam / Irrational Man

600

Film Adı: Mantıksız Adam

Yıl: 2015

Tür: Dram,Gizem

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Rosey, Jamie Blackley

IMDB: 6,6/10

 

Woody Allen tarafından kaleme alınan ve aynı zamanda yönetilen Mantıksız Adam filmi, varoluşsal felsefe ve psikoloji temaları üzerine kurulmuştur. Woody Allen film boyunca seyirciye, Kant, Heidegger, Satre, Beauvoir, Dostoyevski, Arrendt gibi bir çok düşünürden alıntılar ile göndermeler yapmıştır.

Profesör Abe Lucas, orta yaş bunalımı ile birlikte alkol bağımlısı ve birçok krizi üst üste yaşayan, Joaquin Phoenix’in canlandırmış olduğu bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük bir kasabaya yerleşen Profesör Abe orta yaş krizi ile birlikte hayatın anlamını ve amacını sorgulamaya başlar. Film boyunca Abe’in yaşamında deneyimlediği travmalar, varoluşsal krizler teması ile izleyici sunulmuştur. Abe’in yaşamındaki krizler onu zaman zaman ilgisiz, umutsuz ve depresif bir ruh haline sürekler ama bu geçicidir. Filmin ilerleyen sahnelerinde Profesör, Jill ile hem düşünsel hem de duygusal bağlamda bir ilişki kurmaya başlar. Emma Stone Profesörün öğrencisi Jill Pollard karakterini canlandırmaktadır. Profesör Abe hem kendini hayata bağlayacak hem de Jill’in hayatını değiştirecek önemli bir karar alır. Bu karar ile birlikte filmde ‘kusursuz cinayet’ teması ortaya çıkar. Profesörün harekete geçme kararı onu klinik umutsuzluk tablosundan çıkartır ve hayattan zevk almasını sağlar. Filmin son sahnelerine doğru  Abe, hayatının anlamsız ve amaçsız hale geldiğini ve cinayet kararının ona varoluş nedeni sağladığını kabul eder. Ancak bu durum onun için sadece varoluş nedenini keşfetmesi kadar basit değildir. Abe, yaşamış olduğu travmalar ile tüm dünyaya karşı bastırdığı öfkesi ve nefretini de ortaya çıkarmıştır.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan The Soloist / Virtüöz başlıklı makalemizde film önerisi, psikolojik filmler ve psikolojik karakterler hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here