Ana sayfa Genel Boşanmak Sizi Nasıl Etkiliyor?

Boşanmak Sizi Nasıl Etkiliyor?

196
Ayrılıkla Nasıl Baş Edeceğiz
https://www.pexels.com/photo/person-in-white-long-sleeve-shirt-holding-silver-and-black-scissors-4098213/

Boşanma süreci insanların yaşadığı en stresli, duygusal ve aynı zamanda travmatik süreçlerden biri olarak kabul edilir. Herkes için boşanma süreci aynı olarak gözükse de kişilerin bu duruma yükledikleri anlam ve durumu algılama biçimi farklılık göstermektedir. Bu sebeple boşanma  süreci sırasında veya sonrasında insanların deneyimledikleri duygularda da farklılıklar olabilmektedir. 

Başlangıçta bu süreç, genellikle kişinin geleceğe ilişkin üzüntü, öfke, suçlama ve endişe duygularını tetiklemektedir. Bu yazıda ise duyguların umut ve iyimserlik hali ile yer değişimi için gerekli başa çıkma stratejileri ve yüzleşme yollarından bahsedilecektir.

Neden bu kadar acı verici?

Hayatta ayrılık olarak görülen tüm geçişler ve değişiklikler zordur; boşanmayla başa çıkmak da oldukça acı verici bir deneyimdir. Kişi aşık olduğu zaman gelecek için sevgi, bağlılık, hayaller, umutlar ve pembe planlar kurar. Ancak bir anda kendini parçalanmış hayaller, başarısızlık ve umutsuzluğun içinde bulur. Bununla birlikte umut ve hayallerin kaybı diğer kayıplarla birleştirilir. İlişkinin kaybı, evli bir erkek ya da kadın olarak kimliğinin kaybı ve maddi, duygusal veya sosyal  destek kaybı gibi.

Tüm bu kayıplar ne kadar zor olsa da, bu zorlu zamanın üstesinden gelebileceğinizi ve daha güçlü bir insan olarak devam edebileceğinizi unutmayın. Kendinize acıyı, üzüntüyü, kaygıyı ve korkuyu hissetmeye izin verin. Burada önemli olan duygularınızı tanımak ve onları kabul ederken bir yandan da ifade edebilmektir. 

Üzüntü, endişe ve bilinmeyene duyulan korku duygusu oldukça yoğun olabilir ve bunlara katlanamamaktan korkabilirsiniz. Ancak kendinize bu duyguların her geçen gün yoğunluğunu yitireceğini ve zamanla iyileşip yeni sağlıklı bir yaşama başlayacağınızı hatırlatın.

Yas tutma anlık bir süreç değildir, kederli olmak hali de bir süre devam eder. Bu nedenle sabırlı olun, süreç ne kadar zor olursa olsun, hislerinizin her gün biraz daha azalacağını unutmayın. Aksi halde duygularınızı bastırır ya da reddederseniz. Bu durum da iyi hissetme sürecini geciktirir. 

Boşanmanın duygusal olarak acı veren ve kişinin yaşamını değiştiren bir olay olduğundan bahsetmiştik. Bununla birlikte yaşanılan duygusal karmaşa sizi psikolojik ve fiziksel olarak savunmasız bırakabilir. Burada kendinize bakmanız, hiç olmadığı kadar önemlidir. Yürüyüş, yüzme, fitness, yoga gibi egzersizler bu süreçte bedensel olarak gerginliğinizi azaltmanızı sağlayacak ve duygularınızla ve davranışlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. 

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here