Ana sayfa Genel Plastik Cerrahinin Psikolojik Etkileri

Plastik Cerrahinin Psikolojik Etkileri

267
https://www.pexels.com/photo/woman-s-face-3373716/

Bugünlerde oldukça popüler olan plastik cerrahi, tıbbi teknikler yoluyla fiziksel görünümü geliştirmeye odaklanır. İnsanlar çeşitli nedenlerle cerrahi işlemler yaptırırlar. Bu nedenler arasında yaşla birlikte gelen görünüme karşı koyma veya birinin fiziksel görünümünün güzelliğini  arttırma yer alabilir. İşte plastik cerrahinin psikolojik etkilerinden bazıları;

Artan Kendine Güven

Genellikle kişiler kendilerini ne kadar iyi hissederse günlük hayatta iş, aile ve sosyal yaşam alanlarında o kadar iyi işlevsellik göstermektedirler. Bu durum aynı şekilde fiziksel görünümünüz hakkında iyi hissettiğinizde de geçerli olmaktadır. Bu sayede yeni şeyler denemek ve risk almak konusunda daha istekli olursunuz. Başarılı cerrahi, özgüveninizi artırabilir ve yaşamdaki zorluklarla yüzleşmenizi kolaylaştırabilir. 

Gelişmiş Ruh Sağlığı

Araştırmalar, estetik cerrahinin normalde özgüven eksikliğinden kaynaklanan endişe, depresyon ve sosyal fobiyi ele almada olumlu sonuçlar doğurduğunu göstermektedir. Çalışmalar yetişkinler arasında popüler olan prosedürlerden yüz germe veya  burnun yeniden şekillenmesi sonucu birçok kişinin mutluluklarını arttırdığını göstermiştir.

Artan Öz yeterlilik

Öz yeterlilik, bir kişinin hedeflerine ulaşma kabiliyetlerine olan inancını ifade eder. Estetik ameliyatının, kişinin kendisi hakkında sahip olduğu olumsuz duyguları azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte estetik ameliyat geçirmiş olan birçok insanın, yaşamını daha iyi kontrol ettiği ve meslek alanlarında daha fazla fırsat yakaladığı tespit edilmiştir.

Beklentilere Karşı Gerçeklik

Bazı durumlarda, estetik cerrahi sonuçları kişinin beklentilerini karşılamakta başarısız olur ve bu durum hayal kırıklığı yaratır. Cerrahi işlemden önce bir uzmana danışan ve elde etmek istedikleriyle ilgili gerçekçi bir fikir ortaya çıkaran bireyler çoğu zaman uygulamadan sonra daha iyi hissetmektedirler. 

Depresyon Bölümleri

Bazı hastalar cerrahi müdahale sonrası depresyona girerler. Ancak bunun geçici olduğunu bilmekte fayda vardır. Ameliyattan sonra düşük ruh hali ve motivasyon eksikliği sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. 

Beden Dismorfik Bozukluğu

Beden dismorfik bozukluğu tanısı almış kişiler, görünümlerine ilişkin algıladıkları kusurlar hakkında aşırı endişe duymaktadır. Bu nedenle cerrahi müdahale öncesi bu bozukluk teşhis edilmezse, ameliyat sonrası kişinin ruh sağlığı ve problemi daha da kötüleşebilmektedir. Beden dismorfik bozukluk tanısına sahip bir birey, düzeltilmesi gereken fiziksel kusurların daha fazla olduğunu düşünebilir ve bu da ameliyatlara “bağımlı” hale gelmesine neden olabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar

https://www.psychologytoday.com/us/blog/face-it/201105/plastic-surgery-what-are-the-psychological-risks-and-consequences

Moss, Timothy & Harris, David. (2009). Psychological change after aesthetic plastic surgery: A prospective controlled outcome study. Psychology, health & medicine. 14. 567-72.

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here