Ana sayfa Genel Büyükanneler ve Büyükbabaları Güvende Tutmak için İpuçları

Büyükanneler ve Büyükbabaları Güvende Tutmak için İpuçları

303
https://pixabay.com/tr/vectors/b%C3%BCy%C3%BCkanne-ve-b%C3%BCy%C3%BCkbaba-dedesi-aile-4387074/

İçinde bulunduğumuz günlerde yaşadığımız koronavirüs pandemisinde en riskli grubu 65 yaş ve üstü yaşlılar oluşturmaktadır. Bu nedenle ülkemizde de olduğu gibi tüm devletler ilk önceliği yaşlıların salgına karşı korunmasına vermiştir. Ülkemizde 21 Mart 2020’den itibaren 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır. Ancak büyükanne ve büyükbabaları koronavirüs salgının riskleri ve bu konuda alınan önlemleri ciddiye almaya ikna etmek kolay görünmüyor.

Maalesef ki sosyal medyada yaşlı bireylere yönelik sokağa çıkma yasağı alay konusu haline getirilmektedir. Kimi video paylaşım platformlarında diğer aile üyeleri tarafından çekilen videolar yaşlıların bir eğlence malzemesi haline getirildiğini göstermektedir. Bu konuda herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

Güvenlik güçlerinin sokağa çıkma yasağına uymayan yaşlıları uyarırken kibar ve destekleyici bir tutum sergilemesi gerekmektedir. Azarlama, aşağılama, utandırma gibi davranışlarda bulunması duygusal bakımdan yaşlıya yönelik istismardır.

Peki bizler büyükanne ve büyükbabalarımızı güvende tutmak için neler yapabiliriz?

1. Model olun.

Sağlık Bakanlığının tavsiye ettiği önlemleri öncelikle yaşlı yakınları olarak kendinizin uygulaması çok önemli. Önemli bir durum olmadıkça evde kalmaya, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edin.

2. Dinleyin.

Yaşlı bir yakınınızla konuşmadan ve ona tavsiye vermeden önce onu dinlemeli ve bakış açısını öğrenmelisiniz. Seksen yaşında birini düşünün. 1930 doğumlu, savaşlar, kıtlıklar, felaketler görmüş. Yaşadıkları zor dönemler hakkında konuşmak o dönemde ne gibi önlemler alınsaydı daha az zararla atlatılırdı gibi sorular sormak ve bugünkü pandemi ile ilgili görüşlerini almak anlaşılmış ve önemsenmiş hissettirecektir.

3. Nazik olun.

Bir yandan korumaya çalıştığınız yaşlı bireyleri diğer yandan duygusal olarak yıpratmayın. Kırıcı, aşağılayıcı, eleştirel, yargılayıcı ve alaycı konuşmalardan uzak durun. Empatik bir ses tonu ile konuşun, sevgi ve ilginizi belli edecek bir iletişim kurun.

3. Görüşlerine saygı gösterin.

Yaşlı bireyler çoğu zaman görüşlerini aktardığında anlaşılmadıklarını, ciddiye alınmadıklarını ve değer görmediklerini düşünürler. Bireyler pandemi hakkında pek çok farklı görüşe sahip olabilir. Unutmayın, şu an varoluşsal tartışmalar yapmanın değil pratik olarak önlemleri uygulamanın zamanı. Kimsenin görüşünü değiştirmeye çalışmayın.

4. Az ve öz bilgi aktarın.

Sadece gençler yaşlıları dinlemekten sıkılmaz, yaşlılar da gençleri dinlemekten sıkılır kimi zaman. Hele uzun uzun bilimsel açıklalar, bir dolu şikayet ve eleştirilerden oluşuyorsa konuşma. Büyükanne ve büyükbabalarınızla konuşurken net bilgileri, kısa ve anlaşılır açıklamalarla aktarın.

5. Birlikte zaman geçirin.

Eğer ailenizin yaşlı bireyleri ile birlikte yaşıyorsanız evde kaldığınız bu süreçte mutlaka birlikte zaman geçirin. Konuşun, deneyimleri sorun, duygularınızı paylaşın. Bilgeliklerinden yararlanın.

6. İletişimi mutlaka sürdürün.

Yaşlı yakınlarınızı sadece iyiler mi diye kontrol etmek için değil, moral vermek için, moral bulmak için ve orada olduğunuzu hatırlatmak için arayın, yazın ve iletişimde kalın.

Bir önceki yazımız olan Yardımsever misiniz? başlıklı makalemizde alturizm, corona virüs ve covid-19 hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here