Ana sayfa Genel Çift Dilli Çocuk Yetiştirmek

Çift Dilli Çocuk Yetiştirmek

183
https://pixabay.com/tr/photos/raf-k%C3%BCt%C3%BCphane-e%C4%9Fitim-i%C3%A7eride-%C3%A7ocuk-3290109/

Anne babanın farklı dil konuşması, evde konuşulan dille ülkede konuşulan dilin farklı olması gibi etkenler nedeniyle dünyada kimi çocuklar çift dil öğrenerek büyüyorlar. Günümüzde ise ülkemizde çocuklara İngilizceyi de öğretme amaçlı çocuk bakıcıları tutuluyor veya yabancı dilde eğitim veren okul öncesi eğitim kurumları tercih ediliyor.

Sıkça sorulan sorulardan bazıları:

1. Çocuğun aklı karışır mı?

Hayır, çocuğun aklı karışmaz. Diller arasında ses ve tını farklılıkları vardır. Örneğin bir Türk v ve w arasındaki ses farkını anlayamazken, anadili İngilizce olan bir çocuk bu ikisinin farkını anlayabilir. Beyin bu ses farklılıklarına karşı oldukça hassastır ve bu sayede iki farklı dil olduğunu anlayabilir. Sadece, çift dilli çocuklar tek dilli çocuklara kıyasla dili daha yavaş konuşmaya başlayabilir fakat bu durum normaldir.

2. Nasıl Öğretmeli?

Çocuk bir dili nasıl öğreniyorsa diğer dili de o şekilde öğrenmelidir. Yani çevresinden maruz kalarak çocuk 2 dili de beraber öğrenebilir. Örneğin anne çocuğa Türkçe, baba çocuğa İngilizce konuşabilir. Çift dil öğrenme konusundaki en önemli husus, iki dile de yeterince maruz kalmaktır. İki dile de aynı anda aynı miktarda maruz kalmak çocuk için önemlidir. Çünkü çocuk daha az maruz kaldığı dili önemsiz konuma koyarak onu öğrenmeyi reddedebilir. Evde farklı, ülkede farklı dil konuşulan vakalarda, çocukların ev dilini reddedip sadece ülkede konuşulan dile odaklandığı görülebilmektedir. Bu durumda evde sadece ev dilinin konuşulması öğrenme açısından önemlidir.

3. Ya çocuğum iki dili birbirine karıştırırsa?

İki dilin birbirine karışması çok normal ve sık yaşanan bir durumdur.  Özellikle daha küçük yaşlarda iki dilin gramer yapısı birbirine karışabilir veya çocuk bilmediği bir kelimeyi bildiği diğer dilden tamamlayabilir. Bu gelişimin bir parçasıdır ve öğrenmeyi sürdürdüğü müddetçe bu karışıklıklar azalacaktır. Çocuğun sözünü bölmeden, çocuğa yaptığı yanlışı söyleyip, doğrusu anlatılmalıdır.

4. İkinci dil ne zaman öğrenilmeye başlamalı?

Ne kadar erken öğrenmeye başlarsa o kadar başarılı sonuçlar alınır. Ama bu belli bir yaştan sonra başarı yakalanamayacağı anlamına gelmez.

5. Ek olarak neler yapabilirim?

Çocuğunuza çift dilde çizgi filmler izletebilir, kitaplar okuyabilirsiniz. İki dile de ne kadar maruz kalırsa o kadar iyi. Fakat bunları yaparken henüz çok küçük olan çocuğumuzu strese sokmayalım. Eğer bir dili daha iyi konuşuyorsa veya o dil çoğunlukla konuştuğu dilse, çocuk sadece o dili konuşmayı tercih edebilir. Böyle durumlarda çocuğu özgür bırakmalıyız. Her şeyden önce bu süreç stresli değil çocuğun keyif aldığı bir süreç olmalıdır.

 

https://www.linguisticsociety.org/resource/faq-raising-bilingual-children
https://bilingualkidspot.com/2017/11/15/bilingual-kids-dos-donts/

 

Bir önceki yazımız olan Vincent Van Gogh: Psikolojik Rahatsızlıklarla Boğuşmuş Bir Hayat Hikayesi başlıklı makalemizde bipolar bozukluk, borderline ve Van Gogh hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here