Ana sayfa Genel Freud Hakkında Muhtemelen Duymadığınız 10 Bilgi

Freud Hakkında Muhtemelen Duymadığınız 10 Bilgi

907
https://pixabay.com/tr/photos/sigmund-freud-portre-1926-1153858/
  • Bir zamanlar kokainin müthiş bir ilaç olduğunu düşünüyordu.

Zararlı etkileri keşfedilmeden önce kokain bir ağrı kesici olarak sıklıkla kullanılıyordu. Freud bu süreçte kokainin depresif semptomları giderici etkisini araştırmaya başladı ve uzun bir süre  birçok alanda kullanımını savundu. Kokaini bırakması, ancak bağımlılık yaptığını ve zararlı etkileri olduğunu fark ettikten sonra oldu.

  • Doktorluk kariyerine başlaması, sevdiği kadınla evlenebilmek içindi.

Freud 26 yaşındayken 21 yaşında olan Martha Bernays’a aşık oldu ve 2 ay içerisinde nişanlandı. Ancak ailesiyle yaşayan ve henüz bir bilim laboratuvarında öğrenci olan Freud, o dönemlerde yeterli maddi gelire sahip değildi. Para kazanıp süreci hızlandırmak adına Freud, Martha ile tanıştıktan 6 ay sonra bilim kariyerini bıraktı ve doktor oldu.

  • Naziler tarafından Viyana’dan sürgün edildi.

Nazilerin Avusturya’ya gelmesini takriben diğer Yahudi büyük düşünürler gibi Freud’un da kitaplarının çoğu yakıldı. Arkadaşı Marie Bonaparte’nin yardımıyla Freud, eşi ve kızı Anna ile birlikte önce Paris daha sonra Londra’ya kaçmayı başardı. Ancak bu süreçte dört kız kardeşi Naziler tarafından kampa gönderildi ve öldürüldü.

  • Amerika’ya hayatı boyunca bir kez gitti.

Uzun süre Amerika’ya gitmeyi reddettikten sonra, 1909 yılında Amerikan psikolog Stanley Hall’un aşırı ısrarları üzerine psikanalize dair konuşmak üzere Clark Üniversitesi’ne gitti. Bu süreçte yanında Carl Jung da bulunmaktaydı. Freud bundan sonra bir daha Amerika’ya gitmedi.

  • Terapide köpekleri de kullandı.

Freud, anksiyete bozukluğu olan hastaları sakinleştirmek için hayvanları terapi amaçlı kullanmaya başlamıştı. Bazen Chow-chow cinsi köpeği Jofi’nin terapi sırasında hastalarıyla oturmasına izin verdi ve bu hastaların daha rahat olduklarını gözlemledi. 1960’lı yıllarda terapi köpekleri fikri daha fazla araştırıldığında araştırmacılar, Freud’un Jofi hakkında yazdığı makalelerden destek aldılar.

  • Ağız kanseri sebebiyle 30’dan fazla ameliyat geçirdi.

Freud, bağımlısı olduğu purodan kaynaklı 1923 senesinde ağız kanseri tanısı aldı. Bu tarihten öldüğü zaman olan 1939 yılına kadar geçen 16 sene içerisinde 33 ameliyat geçirdi. Sürekli protez takması gerektiğinden dolayı uzun yıllar konuşma ve yemek yeme sıkıntısı çekti.

  • Ölümü doktor yardımıyla intihardı.

1939 yılının yazında Freud, tekrarlayan ağız kanseri nedeniyle yoğun ağrılar çekiyordu. 21 Eylül’de yakın arkadaşı olan doktor Max Schur’a daha önceden verdirmiş olduğu “Bana gereksiz yere acı çektirme” sözünü hatırlattı ve var olan andan, acı çekmek dışında bir katkı göremediğini söyledi. Freud’un kızı Anna’nın da izniyle Schur, Freud’a üç doz morfin enjekte etti. Freud bunun ardından girdiği komadan bir daha uyanmadı.

  • Kadınları pek anlamadığını kendi de itiraf etmişti.

Freud’un kadınlar konusundaki teorileri oldukça tartışmalıdır. Öyle ki, kadınların tamamında penis kıskançlığı olduğunu iddia etmiştir. Ve bir erkek çocuğa sahip olma isteğini kadınların en güçlü isteği olarak görmektedir. Çünkü bu erkek çocuk vekil bir penis görevi görecektir. Freud, kadın cinselliği konusunda da sadece “yetişkin” kadınların vajinal seksten orgazm olabileceğini, ancak klitoral uyarıcılarla boşalabilen kadınların bir şekilde gelişmemiş, gizil dönemde takılı kaldığını düşünüyordu. Ancak Freud’un kadınlara dair geliştirdiği teorilerin birçoğu, sonradan gelen analistler ve araştırmacılar tarafından çürütüldü. Freud’un da “Kadın ruhu konusunda otuz yılı aşkın çalışmalarıma karşın, yanıtlamayı başaramadığım bir soru var. Kadın ne ister?” diyerek itiraf ettiği gibi, kadınları çok da anlamamıştı.

  • Bir Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen sonradan ateist oldu.

Freud, Yahudi bir ailede doğdu büyüdü. Ancak daha sonrasında dini sadece bir yanılsama olarak gördü ve kendini ateist olarak tanımladı. Din, insanların sıkıntıya tahammül etmelerini sağlamak dışında tamamen yararsızdı. Ayrıca gerçeklerle yüzleşmeyi engellediği için olgunlaşmayı geciktirmekte, dolayısıyla insanlığın önünde bir engel olmaktaydı. Dinlerdeki tanrının, babayı temsil etmekte olduğunu ve dini ritüellerin yerine getirilmesinin sebebinin ise insanın babayı yok etmekten duyduğu suçluluk olduğunu savunmaktaydı.

  • Muhtemelen hiçbir zaman ‘Bazen sigara sadece sigaradır’ demedi.

Freud’un teorilerine getirilen en temel eleştirilerin bazıları onun bu sözüne atıf yapmaktaydı. Öyle ki teorilerinde oral fiksasyona ve sembolik anlamlara oldukça fazla yer veren Freud için bu söz, kendini çürütmek anlamına gelmekteydi. Ancak bu sözü söylediğine dair temel bir kanıt bulunamadı. Bu söz muhtemelen o dönemde ilgi çekmek için böyle bir ifade kullanan bir gazeteciye aitti.

 

 

Kaynaklar

https://www.mentalfloss.com/article/542405/facts-about-sigmund-freud

https://www.verywellmind.com/facts-about-sigmund-freud-2795861

https://www.verywellmind.com/how-sigmund-freud-viewed-women-2795859

https://www.verywellmind.com/freud-religion-2795858

https://en.wikipedia.org/wiki/Sigmund_Freud%27s_views_on_religion

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here