Ana sayfa Genel Çocuklarda Kişisel Alan ve Mahremiyet Eğitimi

Çocuklarda Kişisel Alan ve Mahremiyet Eğitimi

172
https://pixabay.com/tr/photos/raf-k%C3%BCt%C3%BCphane-e%C4%9Fitim-i%C3%A7eride-%C3%A7ocuk-3290109/

Birçok çocuk, kişisel alan gibi terimlere aşina değildir, aile bu terimleri öğretir. Bazı durumlarda ise kişisel alan kavramını öğretmek daha zordur. Örneğin, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kişisel alan, mahremiyet kavramlarını anlamaları daha uzun zaman alabilir. Ancak her çocuk mahremiyetin anlamını öğrenebilir ve hayatında uygular. Çocuğun hem kendi hem başkalarının kişisel alanına ve mahremiyetine saygı duyması, sosyal becerilerin gelişmesi açısından önemlidir. Bu nedenle çocuklarda kişisel alan eğitimi küçük yaştan itibaren verilmelidir. 

Çocuğunuza Alan Yaratın

Çocuğunuza küçük bir halı, köpük bir mat vs. satın alın. Çocuğunuz bu aland okusun, ödevlerini bu alanda yapsın. Kısacası çocuğunuz tamamlaması gereken işleri bu alanda tamamlasın. Bu yöntem, çocuğun bir iş yaparken aynı alanda kalmasını sağlayacak. Aynı zamanda bir başkasını da aynı şekilde gördüğünde onların kişisel alanına girmeyecektir.

 

Mahremiyet Hakkında Konuşun

Çocuğunuz banyoya girdiğinde, tuvalete gittiğinde veya üstünü değiştirmesi gerektiğinde onlara kapıyı kapatması gerektiğini söyleyin. Kapıyı kapatmadıklarında onlara sözlü olarak hatırlatın. Kendiniz de aynı uygulamayı yapın. Örneğin üstünüzü değiştirmeye gittiğinizde sesli bir şekilde ‘’Üstümü değiştirirken kimsenin beni görmemesi için kapıyı kapatıyorum çünkü bu benim mahremiyetim’’ gibi cümleler kurun. Çocuklar yetişkinlerden gördükleriyle birçok davranışı öğrenirler.

 

Çocuğunuza Dokunmadan Önce Ona Sorun

Çocuğunuza mahremiyeti ve kişisel alanı hakkında söz sahibi olabileceklerini öğretin. ‘’Sana sarılabilir miyim, seni öpebilir miyim?’’ gibi sorular yöneltin. Çocuğunuz izin vermediğinde onu zorla öpmeye çalışmayın. Böylece kendi kişisel alanı hakkında söz sahibi olduklarını anlarlar.

 

Sadece Çocuğunuza Ait Alan Yaratın

Herkesin kendine ait bir alanı olmalıdır. Eğer iki kardeş aynı odayı paylaşıyorsa bu alanlar kendi yatakları olabilir. Bu alana girerken bütün aile üyeleri çocuğun rızasını almalıdır. Bu yöntemle çocuk kendi kişisel alanı olduğunu anladığı gibi başkalarının da aynı şekilde kendine ait bir alanı olduğunu anlayacaktır. 

 

https://www.brainbalancecenters.com/blog/ways-to-teach-kids-how-to-understand-privacy-and-personal-space

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here