Ana sayfa Genel Kendini Gerçekleştiren Kehanet: Pygmalion Etkisi

Kendini Gerçekleştiren Kehanet: Pygmalion Etkisi

303
pygmalion etkisi

Pygmalion etkisi, bir diğer adıyla kendini gerçekleştiren kehanet, kişinin beklentilerinin karşı tarafın performansını etkilemesi durumudur. Rosenthal ve Jacobsen, 1968 yılında yaptıkları çalışma ile bu psikolojik fenomeni literatüre kazandırmıştır. Yaptıkları çalışmada, öğretmenin öğrenci üzerindeki etkisinin öğrenci performansını etkilediği ortaya çıkmıştır. Öğretmen bir öğrenci hakkında pozitif tutumlara sahip olduğunda öğrencinin performansı artmıştır. Negatif tutum sergilediğinde ise öğrencinin performansı düşmüştür. Bir diğer deyişle, kehanet kendini gerçekleştirmiştir.

Çalışma, bir okulda yapılmıştır. Tüm öğrencilere bir zeka testi yapıldı. Daha sonra, dönemin başında rastgele seçilen bir grup öğrenci, ”potansiyel üstün zekalı” grup olarak belirlenerek diğer sınıflardan ayrılmıştır. Sene sonunda ise bu sınıfın ve diğer sınıfların performansı ölçülmüştür. Sonuç olarak, üstün zekalı olarak ayrılan sınıfın diğer sınıflardan daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur. Oysaki bu öğrencilerin hiçbirisi, zeka olarak diğerlerinden üstün değildir. Yalnızca insanlar bu şekilde inanmıştır. Bu nedenle, performansın zeka ile ilgili değil, öğretmenlerin pozitif algısı sebebiyle arttığı ortaya çıkmıştır.

Bu durumun başka örnekleri de mevcuttur. Örneğin, ABD’de yapılan bir araştırmada, Asyalı öğrencilerle karşı sergilenen pozitif tutumların, onların başarısına büyük bir katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde, erkek öğrencilerden daha yüksek matematik başarısı beklendiğinde, kız öğrencilerin daha düşük performans gösterdiği görülmüştür. Tam tersi tutum sergilendiğinde ise tam tersi sonuç çıkmıştır. Yani kehanet kendini gerçekleştirmiştir. Bu da bize gösteriyor ki, kişilere karşı takındığımız tavrın, kişi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

İş Yaşamında Pygmalion Etkisi

Bu etki sadece akademik değil, iş yaşamında da büyük bir etkiye sahiptir. Başkalarının bizler hakkındaki tutumları başarı potansiyelimizi derinden etkilemektedir. İşyerlerinde liderlerimiz bize inandığında ve güvendiğinde daha başarılıyız. Ancak negatif bir tutum sergilediğinde başarısız olma olasılığımız daha çok artıyor.

Pygmalion Etkisi Nasıl Önlenir?

Bu etkinin görülebileceği yerlerde öğretmenler, yöneticiler dikkatli olmalıdır.

  • Pozitif tutum herkese karşı gösterilmelidir. Herhangi bir ayrımcılık olduğunda bütünün performansı etkilenmektedir. Bu nedenle liderler ve öğretmenler herkese başarılı olacağını aşılarsa, başarı daha yüksek olur.
  • Başarılı olacaklarına kişileri inandırın. Örneğin zor bir sınavdan önce ”zor olacak ama çalışınca her şeyi başarırsınız” demek, öğrencinin potansiyeli açısından çok önemlidir.

https://www.duq.edu/about/centers-and-institutes/center-for-teaching-excellence/teaching-and-learning-at-duquesne/pygmalion

 

 

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here