Ana sayfa Kendine Yardım Evden Çalışırken Üretkenliğimizi Nasıl Arttırabiliriz?

Evden Çalışırken Üretkenliğimizi Nasıl Arttırabiliriz?

506
https://pixabay.com/tr/photos/ofis-ev-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-alan%C4%B1-evden-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-820390/

Var olan salgın birçoğumuzun iş alışkanlıklarını değiştirdi. Çoğu şirket evden çalışma yöntemine geçti. Ancak ev yaşantımız konsantrasyonumuzu yüksek tutarak çalışmaya uygun mu? Bazı kişiler küçük çocuklarla birlikte yaşıyor bazılarınınsa ev içerisinde gereğinden fazla sorumluluğu var. Bütün bunlara rağmen nasıl konsantre olacağız. İşte birkaç öneri:

1. Öncelikle konsantrasyonunuzu zorlaştıran tehdit ve bu tehdit karşısındaki ‘belirsizlik’ faktörünü kabul edin.

Bilim dünyası yeni bir tür virüsle karşı karşıya. Kimleri etkilediği, nelere sebep olduğu, uzun dönemde yaşanacak olanlar her şey belirsiz. Ayrıca şu anda iş yerleri evden çalışmaya geçti, ancak bu karantina durumu devam ederse bir ay, iki ay… Ne kadar süre daha bu şekilde çalışabileceğiz? Ekonomi ne olacak? Bütün bu belirsizlikler tehdit altında hissettiriyor ve bu da kaygıyı tetikliyor. Çalışırken de zihni bunlardan uzak tutup sadece işe odaklanmak oldukça zor hale geliyor.

Daha iyi odaklanma sağlamak için yapmanız gereken ilk şey belirsizliği kabul etmek ama bunu bir kaos haline çevirmemektir. Unutmayın ki tarih boyunca birçok salgın, birçok tehlike atlatıldı. Ekonomik krizler aşıldı. Kontrol edemeyeceğiniz şeylere odaklanmak ve kendinizi yıpratmak yerine kontrol edebileceğiniz kısımlara odaklanın; gerekli önlemleri alın ve kendinizi zinde tutun.

2. Rutinlerinizi değiştirin.

Ofis ortamında çalışmaya alışan bireyler olarak beyniniz rutininizi sabah işe gelmek, kahve yapmak, iş arkadaşları ile kısaca sohbet etmek ve bilgisayarı açıp işe başlamak olarak kodlamış olabilir. Evde yatakta otururken ise beyniniz geçmiş deneyimlerinden bilgisayarda bir şey izlenecek ve uyunacak olarak çıkarımlar yapıyor olabilir. Şimdi rutinleri değiştirme zamanı! Kendinize evde değişik bir alan yaratın, o alanı çalışma bölgesi olarak kodlayın. Kahvenizi yapın, gelin ve beyninizin o bölgede olmanızı çalışma ile ilişkilendirmesine izin verin.

3. En zor işi ilk önce halletmeye çalışmayın.

Eğer halihazırda konsantrasyon güçlükleri çekiyorsanız, en zor işi ilk başta halletmek doğru bir fikir olmayabilir. Bu sizin dikkatinizi daha fazla dağıtır ve zamanı etkin kullanmanızı zorlaştırır. Bu nedenle ilk bir iki saatinizi daha kolay üstesinden gelebileceğiniz işlere ayırın. Bu işler size ‘başarı hissiyatı’ sağlayacaktır. Şimdi bu motivasyonla zor işe başlayabilirsiniz.

4. İş aralarında kendinizi ödüllendirin.

Konsantre olup güzel çalıştığınızı düşündüğünüz bir zaman diliminin ardından kendinize bir ödül verin. Örneğin çocuklarınız varsa bu onlarla vakit geçirmek olabilir, ya da bedeninizi 20 dakikalık bir yoga seansı ile rahatlatmak. Burada önemli olan nokta, kendinizi tekrar motive etmenizdir.

5. Çalışma saatlerinizde dikkat dağıtıcıları olabildiğince ortadan kaldırın.

Çalışmaya başlamadan önce sizin için zorlayıcı olabilecek faktörleri olabildiğince kontrol ettiğinizden emin olun. Telefonunuzun sesini kısın, tek başınıza bir odada olun, kapıyı kapatın. Çamaşır, bulaşık gibi sorumluluklarınız varsa halletmiş olun. Aksi takdirde ev içerisinde olmak demek, beyninizde bütün bu sorumlulukları size hatırlatan baloncuklarla yaşamak demek. O baloncukları önceden susturmadan konsantrasyonunuzu sağlamanız ise oldukça zor.

En önemlisi kendinize, fiziksel ve mental sağlığınıza dikkat edin.!

 

 

 

 

 

 

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-practice/202003/how-concentrate-when-youre-working-home

Bir önceki yazımız olan Evde Kaldığımız Bu Zorlu Süreçte Neden Çok Fazla Yemek Yiyoruz? başlıklı makalemizde aşırı yeme, corona virüs ve korona hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here