Ana sayfa Genel En Yaygın 7 Tip Kabus

En Yaygın 7 Tip Kabus

315

Kabus, kişide stres ve korku yaratan dehşet verici rüyalardır. Kişi hayatı boyunca birçok değişik tipte kabus görür. Hatta insanlar gibi bütün memelilerin ve kuşların da rüya gördüğü, dolayısıyla kabusu da deneyimlediği bilinmektedir. Buna istisna tek durum soğukkanlı hayvanlardır. 

Hoş olmayan, rahatsız edici rüyalar görmek, eski tarihlerden beri dikkat çeken bir konudur. Eskiden bu rüyaların, kişileri uyurken avlayan ve öldüren kötü ruhlardan kaynaklandığı düşünülürdü. Ancak modern araştırmalar kabusların korku, güvensizlik, stres, travma, ailesel problemler, ilişkiler veya iş sorunları, belirli ilaçların kullanımı gibi sebeplerle kaynaklanabileceğini gösterdi. Ek olarak kabuslar , 3-13 yaş arasındaki çocuklarda daha yaygındır. Genellikle kabuslar uykunun REM aşamasında görülür. Bu aşama hızlı göz hareketleri aşaması olarak da bilinir çünkü bu aşamada gözler kapalıyken gözkapaklarının altında hızlıca hareket eder. Beyin gün boyunca topladığı küçük ya da büyük bütün bilgileri bu aşamada aktif olarak işler.

Değişik Kabus Türleri

Bir araştırmaya göre, kişi hayatı boyunca 100.000’den fazla rüya görür ve bunların bir kısmı da kabustur. Kabus görmek, her gece kendini tekrarlayan kabuslar olmadığı sürece normal kabul edilir. Normal rüyalar gibi kabusların da birçok tipi vardır. Değişik tipteki kabusları düşündüğünüzde aklınıza bir canavar tarafından kovalanmak ya da karanlık bir odada kilitli kalmak gelebilir. Ancak bunlar değişik tipte olan kabuslar değil, gördüğümüz görüntülerdir. Kabuslar aşağıdaki gibi temel tiplere ayrılabilir:

  1. Serbest Bırakma Rüyaları
ghost dream child ile ilgili görsel sonucu

Burada bir çocuk aslında hayaletten değil, kendi hayal kırıklıklarından ve güvensizliklerinden kaçıyor. 

İnsanlar genellikle kendi güvensizliklerini, korkularını, hayal kırıklıklarını, endişelerini, pişmanlıklarını uyanıkken ifade etmezler. Bunun sebebi bunu istememeleri değil, bilinçli bir şekilde bu duygularla başa çıkamamalarıdır. Bu yüzden bu duygular bilinç dışına itilir ve kendilerini kabuslarla ifade ederler. Bilinçli şekilde kişi bu kabuslarına anlam veremez ancak bu rüyalar onu korkutacak veya sıçratacak kadar dehşete düşürebilir. 

Psikologlara göre, eğer tehlikeli bir şeyden (bıçaklı bir katil ya da garip görünüşlü bir canavar) kaçtığımızı görüyorsak, bu serbest bırakma rüyasıdır. Yani kaçtığımız katil veya canavar başka biri değil aslında kendimizizdir. Uyanıkken yüzleşemediğimiz parçamızdır. Bu nedenle bu tür rüyalardan kurtulmak istiyorsak yapmamız gereken kendi korkularımız ve güvensizliklerimiz ile yüzleşmektir. 

2.Zihinsel Kaosu Temizleme Kabusları

evi yanan rüya ile ilgili görsel sonucu

Kişi evinin yandığını ve itfaiyecinin söndürmeye çalıştığına dair rüyalar görüyorsa, bu gerekli efor sarf edilirse zihinsel kaostan kurtulabileceğini gösterir. 

bıçaklama rüya ile ilgili görsel sonucu

Benzer şekilde, kişinin partnerini bıçaklaması, kişiye hayatına devam etmesi gerektiğini öneriyor olabilir. 

Bazı rüya analistleri kişi rüya görürken zihninin gerçekten de var olan zihinsel ya da psikolojik problemleri çözmeye çalıştığını söyler. Rahatsız edici görüntüleri serbest bırakarak kişinin beyni, kişiyi yeni deneyimlere hazırlamaktadır. 

Bu tür kabuslarda olan görüntüler genellikle yolunda gitmeyen bir ilişki veya kişinin uyanıkken dahi farkında olduğu bir korkuyu ifade eder. Psikologlara göre bu kabuslardan kurtulmanın en iyi yolu, kişinin rahatsız olduğu şeyleri fark edip, bunları geride bırakması, önüne bakmasıdır. 

3.Tekrarlayan Kabuslar

Bir çocuğun gizemli bir sisin önünde durduğu bir rüya, rüyayı görenin çocukken yaşadığı ve bilinç dışında bastırdığı kötü bir anıyı ifade ediyor olabilir.

ürkütücü ev rüya ile ilgili görsel sonucu

Bazı rüya analistlerine göre, eski, ürkütücü görünümlü bir ev görülmesi, kişinin çocukluk dönemiyle ilgili bir şeyleri simgeliyor olabilir. 

Tekrarlayan kabuslar kimi zaman yıllarca her gün sürer. Birçok sebepten kaynaklanabilir. Kökleri çocuklukta yaşanan travmatik veya korkunç bir olay olabilir. Bunun dışında kişinin eskiden yaşadığı ancak bilinçli olarak hatırlayamadığı olaylar da kabuslara konu olabilir. 

4. Benzer Temadaki Farklı Kabuslar

Bir dağdan düşen bir adam, fırtınaya yakalanmış batmak üzere olan bir gemi, ikisi de rüyayı gören kişinin hayatında bir şeylerin ters gittiğini simgeler.

dağdan düşen kişi rüya ile ilgili görsel sonucu

Birçok durumda kişi her seferinde farklı kabus görür. Ancak, derinlemesine düşündükten sonra onların az ya da çok benzer temaları ifade ettiği görülebilir. Örneğin bir kişi rüyasında kendini bir şeyden kaçarken görebilir. Bir örnekte bu bir hayvan olabilir, diğer bir örnekte şeytan ya da bir düşman. Ortak olan, her bir kabustan sonra kişinin ter içerisinde, titreyerek korkuyla uyanmasıdır. 

Psikologlar bu tür kabusları stres, güvensizlik ve depresyon ile bağlantılı görürler. Aynı zamanda belirli ilaçların alınmasından doğan yan etkiler de bu tür rüyalara sebep olabilir. Kişinin hayatında var olan değişikliklere beden alıştığında bu tür rüyalar son bulacaktır. 

5.Kehanet Rüyaları

ilham verici rüyalar ile ilgili görsel sonucu

Fırtınalı bir denizin ardından gelen ışıklı gökyüzü görmek, kaoslu dönemin düzene girdiğini ifade eder. 

Kehanet rüyaları genellikle insanlar tarafından, bir medyum gibi, geleceğe dair bir bilgiler şeklinde yorumlanır. Klasik örneği Abraham Lincoln’ün 1865’te gördüğü ünlü rüyadır. Bir gece rüyasında Beyaz Saray’ın güney cephesindeki bir odadan garip sesler geldiğini görür. Oraya gidip neler olduğuna baktığında bir hayalet görür. Ölü kişinin kim olduğunu sorduğunda ise ona başkanın ölüsü olduğu söylenir. Lincoln bu rüyadan bir hafta sonra suikasta kurban gider. 

Bu rüyalar yoğun ve çok rahatsız edici olur. Genellikle kişiye bir mesaj iletme veya uyarı sağlama amacı taşırlar. Kehanet rüyaları oldukça seyrek görülür ve onlara inanıp inanmamak tamamen rüyayı gören kişiye bağlıdır.

6. İlham Verici Rüyalar

İlgili resim

Bir rüyada kişi kendini denizin derinliklerine dalıyor görüyorsa, bu muhtemelen kişinin amaçladığı hedefe ulaşmak için ciddi çabalar harcaması gerektiğine delalettir. 

Kişi rüyasında korkunç bir canavarı sürdüğünü görüyorsa bu onun hayal ettiği şeye ulaşmak için çok çaba harcaması gerektiğini gösterir. 

Zor kabuslar genellikle korkutucu ve rahatsız edicidir ancak kimi zaman kişi için ilham verici de olabilir. Diğer bir ifadeyle, korkutucu olmanın yanı sıra fantastik anlamda yaratıcılardır. Bazı görüşlere göre, kişinin rüyalarında gördüğü şey aslında uzun süredir düşündüğü şeyi ifade eder. Normalde çözülmeyen bir sorunun cevabının rüyada çözülmesi, bir hikayenin ana öyküsünün rüyalarda belirlenmesi, şiir dizelerinin ya da şarkıların rüyalarda görülmesi ve uyanınca yazıya dökülmesi oldukça sık rastlanan durumlardır. 

İnsanlar genelde rüyalarında gördükleri ve deneyimledikleri değişik şeyleri hatırlarlar. Bunların bazıları gerçekten ilham vericidir, hatta kişinin hayatını bile değiştirebilir. 

7. Uyku Terörü

uyku terörü ile ilgili görsel sonucu

Uyku terörü kişinin aklına korkuyu eker. Uyku terörü kişinin rüyasında korkunç şeyler gördüğü, çığlık atarak, titreyerek ve ter içinde uyandığı bir durumdur. REM uykusu keşfedilene kadar uyku terörü ve kabuslar aynı kabul edilirdi. Ancak yeni araştırmalar bu iki kavramın farklı olduğunu göstermektedir. REM uykusunda gerçekleşen kabusların aksine, uyku terörü uykunun ilk birkaç saatinde olur, hatta gün içerisindeki kestirmelerde bile görülebilir. 

Uyku terörü 3-8 yaş arasındaki çocuklarda oldukça yaygındır. Yetişkinlerde ise %1 oranında görüldüğü düşünülmektedir. Kişi uyandığında neredeyse hiçbir şey hatırlamaz ya da çok az, belirleyici kısımlarını hatırlar. Ancak uyku terörünün ardından kişiler çoğunlukla kolayca sakinleşemezler. 

Korkunç bir kökeni olsa da kabuslar kişi tarafından daha çok hatırlanır, kabusların daha derin anlamları olur. Bunun sebebi de kişinin uyandıktan sonra bile bu kabusları daha net ve canlı hatırlıyor olmasıdır. 

Bazı kabuslar kişinin uzun zamandır kaçındığı bazı problemlere odaklanmasını sağlar. Diğerleri kişinin bilinç dışında yer alan sıkıntıları ortaya çıkarır. Kabus görmek normal bir durum olsa da kabusları anlamlandırmak ve hayatınızdaki etkilerini ortadan kaldırmak için psikoloğa danışmak yardımcı olacaktır. 

 

 

 

Kaynak

The 7 Types of Nightmares That a Person Might Experience

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here