Ana sayfa Genel Sadakatsizlik Tipleri

Sadakatsizlik Tipleri

274
  1. Yeni bir yaşama kapı açan sadakatsizlik: Burada aldatan kişi ilişki içerisinde olduğu insana bağlılığını kaybetmiştir. Sevgilisine bu ilişkiye devam etmek istemediğini açıkça söylemek yerine yeni bir ilişki aracılığıyla yeni bir yaşama kapı açmaktadır.
  2. Üç bacaklı sadakatsizlik: İlişkinin normalde iki tarafı vardır. Ancak bazen beklentiler, bu iki kişi arasında yeterli olmadığında üçüncü bir bacak devreye girer. Çoğunlukla aldatan kişi hem partnerinde hem de üçüncü kişide belirli özelliklere ihtiyaç duyar. İkisinin de hayatında kalmasını ister. Genellikle bu aldatma türü uzun sürer.
  3. İntikam amacıyla yapılan sadakatsizlik: İlişki içerisindeki birinin incinmesi ve acı çekmesi sonucunda gerçekleşir. Bu kişi karşı tarafa da kendi yaşadığı acıları vermek ister. Genellikle aldatan kişi o anda fark etmese de daha sonrasında pişmanlık duyabilir. İhanete uğrayan partnerin kendilik saygısı düşmüştür ve intikam amacıyla yaptığı sadakatsizlik ona hala beğenilir, çekici ve istenen biri olduğunu hissettirir.
  4. Kendini yeniden fark ettirmek amaçlı yapılan sadakatsizlik: Bu tür sadakatsizliklerin amacı ihmal edildiği mesajını karşı tarafa vermek ve karşı tarafın kendisine ilgisini arttırmaktır. Genellikle kısa sürer ve cinsel yakınlaşma içermez. Çoğu kez kıskandırma ve karşı tarafı öfkelendirme amacı güder.
  5. Yakın ilişkilerden korkmaya bağlı gelişen sadakatsizlik: Bu tür aldatma genellikle evli olmayan çiftler arasında görülür. Kişi kendini ilişkiye tamamen bağlamaktan korkar, birine yakınlaşmak ona tehlikeli gelir. Bir yandan yakın ilişki ister, ancak diğer yandan bu ilişkide kaybolmaktan korkar. Birine duygusal olarak fazla yakınlaştığında bu onu tedirgin eder ve kaçma isteği duyar. Karşı tarafın ilişkiden beklentileri arttığında onu aldatma eğilimine girer.
  6. Fırsatçılık ya da deneysel amaç taşıyan sadakatsizlik: Deneysel amaçlı sadakatsizlik cinsellik ile bağlantılıdır. Genellikle cinsel deneyimi sınırlı olan kişiler farklı şeyler denemek istediklerinde, merak nedeniyle bu tür aldatmalar içerisine girerler. Fırsatçılıkta ise normalde aldatmayı düşünmeyen kişi alkollü ortama girdiğinde ya da başka kontrolünü kaybedeceği ortamlarda cinsellik yaşayarak aldatır.

 

 

Kaynak

Sungur, M. Z. (2017). Aşk, Evlilik, Sadakatsizlik. Büyükada Yayıncılık: İstanbul

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here