Ana sayfa Genel Esrara Dair Yanlış İnançlar

Esrara Dair Yanlış İnançlar

277
https://pixabay.com/tr/photos/esrar-ila%C3%A7-t%C4%B1bbi-t%C4%B1p-ot-narkotik-3447609/

Esrar, tarih boyunca yetiştirilip kullanılmıştır. Toplum içerisinde esrara ve etkilerine dair çok farklı görüş ve inançlar vardır. Bunlar doğrultusunda insanların esrara dair değer yargıları oluşmaktadır. Aşağıda esrara dair sıklıkla karşılaşılan yanlış inançlar ve doğruları yer almaktadır:

  • Esrar doğal olduğu için zararlı değildir

Doğada bulunan birçok bitkinin de insan sağlığı için zararlı olduğu bilinmektedir. Bu açıdan esrarı doğal olduğu için zararlı değilmiş gibi kabul etmek yanlış bir yaklaşım olacaktır.

  • Esrar bağımlılık yapmaz

Öncelikle, esrarda fiziksel bağımlılık riski çok yüksek olmasa da yine de vardır. Araştırmalar, kronik olarak esrar kullananların %9 kadarının ciddi bir bağımlılık geliştirdiğini göstermiştir. Alkol kullananların %15’i, kokain kullananların %17’si, eroin kullananların da %23’ü bağımlılık geliştirmektedir. Esrar kullananlar, diğer maddelere kıyasla daha az bağımlılık geliştirmekte olduğu doğrudur ancak esrar, psikolojik bağımlılık da yaratabilmektedir.

  • Esrarın etkisi sadece birkaç saat sürer

Esrar vücutta yağ hücrelerinde depolanır. Bu da etkisinin uzun sürmesi anlamına gelir. Akciğer yolu ile alındığında 20 dakikada başlayan etki 3 saat kadar sürer. En yüksek etkisi yarım saatte görülür. Karaciğerden atılır. İdrarda saptanması akut kullanımda 4-6 gün, kronik kullanımda ise 20-30 günü bulur.

  • Esrar stresi giderir

Esrar kullanıldığı zaman diliminde rahatlama sağlar. Ancak uzun vadede sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir. Etkisi sadece yüzeyseldir. Yani stres giderici bir mucizesi yoktur.

  • Esrar yaratıcılığı arttırır

Aslında esrar zihni daha sisli hale getirir. Bellek, konuşma, karar verme, anlama yeteneklerini bozar. Sık esrar kullanan kişiler hayatlarına, kullanmadan önceki zamana kıyasla daha düşük bir entelektüel seviyede devam ederler. Bir araştırmada esrarın yaratıcılık üzerindeki etkisini ölçmek için bir gruba esrarın ham maddesi olan THC verilmiştir, diğer grup ise herhangi bir madde kullanmamıştır. Yaratıcı cevaplar isteyen problemlerin çözümünde, esrar alan grup diğerine kıyasla çok daha düşük performans göstermiştir. Ancak bu grubun objektiflikten uzak bir şekilde, kendi cevaplarına son derece güvendiği ve yaratıcı olduklarını düşündükleri de görülmüştür.

  • Esrar, sigara ve alkolden daha az zararlıdır

Esrar, 412 adet kimyasal madde içermektedir. Ancak bu karşılaştırmalar çok da sağlıklı değildir. Öncelikle esrar kullananlar, sigaraya kıyasla dumanı daha derine çekmekte ve dört kat daha fazla ciğerlerinde tutmaktadırlar. İki maddenin alınma miktarı da farklı olmaktadır. Ancak sigaradan çok daha az zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Yol açtığı psikososyal sorunlar bakımından ise alkol ile benzerlikler göstermektedir.

 

 

Kaynaklar

Ögel, K. (2017). Bağımlılık ve Tedavisi Temel Kitabı, IQ Yayınları

https://www.recoveryways.com/rehab-blog/6-misconceptions-about-marijuana/

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here