Ana sayfa Genel Stres Nasıl Baş Ağrısı Yaratır?

Stres Nasıl Baş Ağrısı Yaratır?

507
https://pixabay.com/tr/photos/t%C3%BCkenmi%C5%9Flik-adam-y%C3%BCz-zorbal%C4%B1k-3721062/

Stres, bireyin duygusal ya da fiziksel durumuna karşı olası bir tehdit sezdiğinde vücudunda ya da beyninde oluşan tepkidir. Stres herkesin her gün karşılaşma olasılığı olan bir durumdur. Bu sebeple de beden üzerinde fiziksel ve psikolojik etkilerine çoğu kişi aşinadır. Baş ağrısı da günümüzde şehirleşmiş toplumlarda en yaygın görülen sağlık problemlerinden biridir. Araştırmalara göre baş ağrısını bir sene içerisinde insanların %80-90’ı en az bir kez deneyimlemektedir. Bu ağrıların çok büyük kısmı da gerilim baş ağrıları ve migrendir. 

Gerilim Baş ağrısı: Başta devamlı bir gerginlik ve basınç hissi olarak tanımlanabilir. Bu ağrı künt, zonklayıcı olmayan, süreklilik gösteren ve başı sıkan bir ağrı olarak tanımlanır. Bazı kişilerde enseden, diğerlerinde alından veya gözlerin hemen üzerinden başlar. Kişiyi rahatsız eden bir ağrı olsa da günlük işlevlerinden geri kalmasına neden olmaz. 

Peki Stres Nasıl Ağrı Yaratır?

Stres ve stresin doğurduğu gerginlik ile ağrı ilişkilidir. Stresin sebep olduğu gerginlik damarların daralmasına, kafanın belli bölgelerine giden kan akışının bozulmasına ve o bölgeye giden kanın azalmasına yol açar. Kansız kalan dokuda da ağrı hissiyatı gelişir. Gerginlik kasın oksijen ihtiyacını arttırır, oksijen ihtiyacı artmış dokuda da kansızlığın yaratacağı etki büyür ve ağrıya duyarlı özel alıcılar uyarılır ve ağrı gelişir. Bu sırada nöradrenalin ve adrenalin gibi stres hormonları salgılanır. Bunlar da kasların gerginliğini arttırır ve hızlandırır. 

Kimler Strese Bağlı Baş Ağrısı Yaşar?

Gerilimden kaynaklı baş ağrısına her yaşta insanda rastlanır. Ancak kişilerin sorumluluklarının arttığı, yaşamsal olaylara iş ve aile stresinin eklendiği orta yaşlarda baş ağrısı da artmaktadır. Bu yaştaki kişiler artık hayattaki statüsüne kavuşmuştur. Eğer kişi istediği hedeflerinden uzaktaysa, ideallerine ulaşamamış durumdaysa iç hesaplaşmaları daha yoğun yaşar. Bu da gerilim ve stres dolu bir yaşantıya sebebiyet verir.

Ağrı çoğunlukla bağımlılık, cinsellik veya öfkenin kontrolünde zorluk çekildiğinde de ortaya çıkar. İlişkisel problemler, işteki problemler gibi konular da kişide ağrı yaratabilmektedir. Sınavda başarısız olma gibi korkular da baş ağrısını başlatabilir.

Bazen ağrı o kadar kronik hale gelmektedir ki, kişi sabah ağrıyla uyanır ve bu ağrı günün duygusal içeriğinden ve muhtemel streslerden bağımsız olarak devam eder. Bu olaya A tipi kişiliklerde, düşük sosyoekonomik seviyeye sahip kişilerde ve kaygılı kişilerde daha sık rastlanır. 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here