Ana sayfa Genel Sevgiyi Kol Mesafesinde Tutmak: Kaçıngan Bağlanma Stili

Sevgiyi Kol Mesafesinde Tutmak: Kaçıngan Bağlanma Stili

475

Kaçıngan bağlanma stiline sahip kişiler yaşam ve ilişki yolculuklarında mecazen yalnız yolculara benzer. Kendilerine yettiklerini düşünür ve birine bağımlı olmayı küçümseyen bir tavırla yaşarlar. Bu kişiler ihtiyaç duymayı bir zayıflık olarak nitelendirirler, ilişkide olmayı ‘hapis hayatı’ olarak yorumlar ve dalga geçerler.

Ancak bu kişilerdeki durum bağ kurma ihtiyacından yoksun olma değildir, sadece öyle görünmelerini sağlayan bir savunmacı tutumları vardır. Partnerleriyle bağ kurarlar ama daima zihinsel bir mesafe ve kaçış planları vardır. Biriyle birlikteyken tam ve yakın hissetmek onlar için zordur. 

 

Yalnız Kalmanıza Sebep Olan Düşünce Döngüleri

  • Bağımsızlığı kendine güvenle karıştırmak: Kendine güven inancı ve bu sebeple hissedilen yalnızlık kaçıngan bağlanan kişilerde oldukça yaygındır. Kendilerini ifade etmeye daha az istekli, samimi ortamlarda daha rahatsızdırlar ve başkalarından yardım isteme ihtimalleri düşüktür. Kendine güvenle ilgili güçlü bir inanç nimetten ziyade külfet olabilir. Romantik ilişkilerdeki yakınlık kurma, özel bir bilgiyi paylaşma ve partnerle uyumlanma becerilerini azaltır. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmak her birimiz için önemli olsa da kendine güveni fazla büyütürsek başkalarından destek almanın önemini küçültürüz ve bu da hayati bir can damarımızı keser. 
  • Elmayı değil de kurdu görmek: Kaçıngan bağlanma stiline sahip kişiler söz konusu partnerleri olduğunda bardağın dolu yarısı yerine boş yarısını görme eğiliminde olurlar. Partnerlerinin güçlü yanlarının farkında olmalarına rağmen, akılları sayısız olarak nitelendirdikleri kusurlara takılır. Ancak ayrıldıktan ve savunma sistemleri devrede değilken partnerlerinin olumlu yanlarını doğru şekilde değerlendirebilirler.
  • Hayalet eski sevgiliyi özlemek: Romantik ilişkiyi değersizleştirmenin sonuçlarından biri de, ilişki yıprandıktan çok sonra kaçıngan bağlanan kişinin gözlerinin açılması, partneriyle ilgili sinirine dokunan olumsuz şeyleri tamamen unutması, neyin ters gittiğini merak etmeye başlaması ve kayıp aşkını hasretle hatırlaması olur. Genellikle ayrılıktan sonra kaçıngan kişiler sevgi ve hayranlık hislerinin geri geldiğini fark eder. Bazen ilişkiye devam etmeyi denerler fakat tam da burada yaklaşma ve geri çekilme kısır döngüsü başlar. Bazen de karşı taraf hala ilişkiye açık olur, fakat kaçıngan bağlanan kişi tekrar birlikte olmak için girişimde bulunmaz ama aralıksız şekilde onu düşünmeye devam eder. 

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here