Ana sayfa Genel Ortak Yaşamı Kolaylaştıran Aile Kuralları

Ortak Yaşamı Kolaylaştıran Aile Kuralları

200
https://pixabay.com/tr/vectors/kurallar%C4%B1-g%C3%BCnl%C3%BCk-ya%C5%9Fam-yap%C4%B1s%C4%B1-2076442/

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sosyal izolasyon ve evde kalma politikası ailelerin uzun süre bir arada yaşamalarına imkan tanıdı. Günlük hayatta okula giden çocukların ve işe giden ebeveynlerin bir arada geçirdikleri zaman çok daha azdı. Birlikte bolca vakit geçirmek, aile ilişkileri bakımından faydalı olsa da ortak ev hayatı kimi zaman sorunlar yaratabilir. Özellikle ev içinde uyulması gereken kurallar açık değilse işler bir kişiye kalabilir, aile üyeleri birbirlerinin davranışlarından rahatsız olabilir, ufak sorunlar büyük tartışmaları tetikleyebilir. Birlikte evdeki ortak yaşamı kolaylaştıracak kuralları ele alalım:

EĞER açtıysan, kapat.

EĞER kirlettiysen, temizle.

EĞER dağıttıysan, topla.

EĞER döktüysen, sil.

EĞER aldıysan, yerine koy.

EĞER bitirdiysen, tekrar doldur.

EĞER çöpün varsa, çöpe at.

EĞER kirlin varsa, sepete at.

EĞER başkasınınsa, kullanmak için izin al.

EĞER kullanıyorsan, dikkatli ol.

EĞER bozduysan, tamir et.

EĞER tamir edemiyorsan, birine söyle.

EĞER ödünç aldıysan, geri ver.

EĞER söz verdiysen, tut.

EĞER seni ilgilendirmiyorsa, karışma.

Ortak yaşamda aile üyelerinin her birinin, diğerlerinin özel hayatlarına saygı göstermeleri ve kişiler arası sınırlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Eşyalarını izinsiz kullanmak, eşyalarını karıştırmak, konuşmalarına kulak vermek, zamanını düşüncesizce almak diğer kişinin sınırlarını ihlal etmektir. Özellikle uzun süre bir arada kaldığımız aile üyelerinin, yemek yeme gibi ortak vakitler haricindeki boş vakitlerini kendi istekleri doğrultusunda değerlendirmelerine saygı duymalıyız. Eğer mümkün ise her bireyin ev içinde yalnız kalabileceği özel bir alan olması çok işe yarayacaktır.

Aile üyelerine karşı iletişimde nazik davranmak her zaman dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Bağırmamak, küfretmemek, aşağılamamak, lakap takmamak, ihtiyaçlarına duyarlı olmak, yardım etmek, teşekkür etmek, özür dilemek gibi nezaket kurallarına uyulması, aile üyeleri arasındaki sağlıklı ilişkiyi geliştirecektir.

Ev içerisinde paylaşılan ortak alanlarda her bireyin söz hakkı olduğunu unutmayın. Tuvalet, banyo, oturma odası, mutfak gibi ortak kullanım alanlarında sıraya ve ihtiyaca göre önceliğe dikkat etmelisiniz. Kendi özel alanınızı kullanırken de başkalarını rahatsız etmemeye dikkat edin. Yüksek sesle müzik dinlemek bu konuda özellikle ailenin genç üyeleri tarafından ihlal edilmektedir.

Ev yaşamında bireysel sorumlulukları paylaşmak herkes için faydalıdır. Tüm sorumluluklar bir kişiye kalmadığından bu kişi de çok yorulmayacak ve stresini diğer kişilere yansıtmayacaktır. Sofrayı kim kuracak, kim kaldıracak, alışverişi kim yapacak, temizlikte iş dağılımı nasıl olacak, tüm bunları bir aile oturumunda kararlaştırabilir ve ev içinde yeni rutinler oluşturabilirsiniz.

Son olarak evde hijyen kurallarına dikkat etmeye özen gösterin. Kendi sağlığınızı ve ailenizin sağlığını tehlikeye atmamak için azami ölçüde kişisel temizliğinize ve ev temizliğine dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Koronavirüs Günlerinde Sevgilinizle Bağınızı Uzaktan Sürdürebilirsiniz başlıklı makalemizde çift aktiviteleri, çiftler için öneriler ve çiftlerde iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here