Ana sayfa Genel Aldatmaya Dair Mitler

Aldatmaya Dair Mitler

180

1.Herkes evlilik dışı ilişki yaşar.

Evlilik dışı ilişki normal bir davranış değildir. Mutlaka ya kişi bazında ya da ilişki bazında yaşanan bir takım sorunların göstergesidir. Ancak birey kendi çocukluk döneminde ailesinde veya daha sonrasında çevresinde böyle ilişkileri çok fazla gördüyse onları normal görme eğiliminde olabilir.

2.Evlilik dışı ilişkiler evliliğe iyi gelir.

Aldatan insanların en sık kullandıkları bahanelerden biri, evlilik dışı ilişkinin evliliğe değer vermeyi öğretiyor olmasıdır. Ancak bu yanlıştır. Evlilik dışı ilişkiler tehlikelidir ve evliliğin bitimiyle sonlanabilir. Evlilik bitmese dahi bu tür bir aldatma karşıdakinin duygusal kırgınlığına ve onarılması güç yaralara sebep olabilir.

3.Evlilik dışı ilişkiler evlilikte aşkın bittiğini gösterir.

Aldatmalar her zaman aşkın bitimi ile ilgili değildir. Kimi zaman bireyler eşlerine hala sevgi duysalar bile farklı nedenlerle aldatmaya yönelebilir.

4.Evlilik dışı ilişkiye giren eş diğer eşe göre daha seksidir.

Aldatabiliyor olmanın seksi olmak ile alakası yoktur. Bir kişinin eşini aldatacak insanlar bulabiliyor olması onu daha arzulanır, daha seksi ya da daha çekici yapmaz.

5.Evlilik dışı ilişki, aldatılmanın sonucudur.

Kimi zaman gerçekten de aldatılan eşlerde de aldatma eylemi sergilenir. Ancak aldatılmış olmak kişinin kendisinin de aynı davranışı gerçekleştirmesinin açıklaması veya özrü olmamalıdır.

6.Eşin evlilik dışı ilişkiyi göz ardı etmek en uygun olanıdır.

Aldatılmanın ardından alınacak tek bir doğru tutum yoktur. Kişi kendisini, eşini, duygularını ve ilişkilerini, bunların yanı sıra birçok farklı faktörü göz önüne almalı ve ona göre davranmalıdır. Göz ardı etmek kimi zaman evlilikteki sorunların olduğu gibi çözülmeden bırakılmaları anlamına gelir ki bu da ileride benzer sorunların tekrarlanmasının önünü açar. 

7.Evlilik dışı ilişkiden sonra boşanma kaçınılmazdır.

Yukarıda da söylendiği gibi bu tür durumlarda tek bir doğru davranış yoktur. Olayın özelinde, ilişkiye göre durumu değerlendirmek gerekir. Evlilik dışı ilişkiden sonra yaşanan kriz evliliği daha iyiye de götürebilir, daha kötüye de götürebilir. Bu durumlarda evlilik kadar, evlilik dışında yaşanan ilişkiyi de göz önünde bulundurmak gerekebilir.

 

 

Kaynak

Kavuncu, V. N. (2006). Kadın Erkek İlişkilerinde Sorunlar ve Çözümleri, Morpa Yayınları: İstanbul

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here