Ana sayfa Psikoloji Kitapları Kitap Önerisi: İnsan Olmak

Kitap Önerisi: İnsan Olmak

662

Kitap Adı: İnsan Olmak

Yazar: Engin Geçtan

Yılı: 1983

Engin Geçtan 1983’ten günümüze defalarca baskı yapmış kült kitabında insan olmayı ele alıyor. Günlük yaşamda ‘İnsan Ol’ ifadesini ne kadar da çok kullanıyoruz, derinlemesine düşünmeden, anlamadan. Halbuki çocukluğumuzdan bu yana kendi hikayemizde nelerle karşılaşıyoruz, insan olma yolunda giderken neler yapıyoruz, neler düşünüyoruz, neler hissediyoruz bunların hepsi belirsiz. İşte Geçtan, tam da bu noktada bize tanıdık gelecek birçok durum ile içimizdeki duyguları ve insani yönlerimizi ortaya çıkarmayı hedefliyor. Öfke, düşmanlık, değersizlik, yalnızlık, kaygı, sorumluluktan kaçış, yaşam ve ölüm gibi insan olmaya dair birçok ortak kavram kitapta yer alıyor.

Kitaptan birkaç alıntı:

“Önce kendine sonra başkalarına ilkesi ilk bakışta bencilce bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Ne var ki bir insan ancak kendisine verebildiğinde diğer insanlara da gerçek anlamda verecek şeyleri olur.”

“Kaygılı insanların olaylara bakış biçimi oldukça karamsardır. Günlük olağan sorunları bile dünyanın sonu gelmişçesine yaşarlar. Kendilerine ilişkin olaylara olduğu gibi diğer insanların yaşantılarına ilişkin beklentileri de daima olumsuzdur. Ürettikleri felaket senaryoları ile çevrelerindeki insanları da bunaltırlar. Çünkü kaygı bulaşıcı bir duygudur ve kaygılı insan çoğu kez çevresindeki insanları da kendi sistemine sokmayı başarır.”

“Değersizlik duyguları yaşayan biri için diğer insanlar ya kendinden üstündür ya da aşağı; eşiti yoktur. Bazı insanları küçümser, çünkü onlarda kendine benzeyen bazı özellikler görür ve bu insanları hoşlanmadığı benliğini kendisine yansıtan bir ayna gibi algılar. Ama bunun bilincinde olmadığı için onları kendisinden daha değersiz bulur. Aslında, başkalarını küçümseyen insan, kendisini de küçümseyen, dolayısıyla küçümsenmekten korkan biridir. Bir başkasının onu küçümsemesi, aslında kendisinin de kendisini küçümsemekte olduğu gerçeği ile yüzleşmesine neden olur.”

Bir önceki yazımız olan Kitap Önerisi: Zor Kişiliklerle Yaşamak başlıklı makalemizde kişilik bozuklukları, kişilik tipleri ve kitap önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here