Ana sayfa Kendine Yardım Bir Narsist ile Birlikte Olduğunuza İşaret Eden 11 Gösterge

Bir Narsist ile Birlikte Olduğunuza İşaret Eden 11 Gösterge

874

İlk buluşmada sürekli kendi ile ilgilenen, selfie’ler çeken birine belki narsist diyebiliriz. Fakat narsist kişiler bundan daha fazlasıdır. Narsisizm, bir kişilik bozukluğudur. Narsistik kişilik bozukluğuna sahip kişiler kendilerini herkesten üstün görürler. Çevreden her an ilgi ve hayranlık beklerler. Hatta empatiden yoksun kişiliklerdir.

Bir kişinin gerçekten narsist olduğunu ilk bakışta anlayabilmek mümkün değildir. Birçok kişilik bozukluğunda olduğu gibi, karşı tarafın hal ve hareketlerini anlayabilmek zaman ister. Eğer böyle bir şüpheniz varsa, 11 göstergeyi okumaya devam edebilirsiniz.

Narsistler İlişkinin Başında Adeta İdeal Kişilerdir

Her şey ilk başta harikadır. Partneriniz sizi mesajlara ve hediyelere boğar, sık sık size olan sevgisini dile getirir. Bu evreye ‘’sevgi bombardımanı’’ denir.

Narsistler, yanlarındaki kişiyi kendileri ile birlikte olduğu için şanslı ve özel görür. Bu nedenle karşı tarafa ‘’sen özelsin’’ mesajını iletirler.

Kendilerinin Ne Kadar İyi Olduğu Hakkında Konuşmaya Bayılırlar

Narsistler, kendilerini övmeye ve başarılarını abartarak anlatmaya bayılırlar. Çünkü kendilerini karşı taraftan daha üstün görürler ve başarılarını anlatırken kendilerini çok iyi hissederler. Siz kendiniz hakkında bir şey anlatmak istediğinizde ise sizi dinlemek istemezler ve konuyu hemen kendilerine döndürürler.

İltifat Almak İçin ‘’Zarf Atarlar’’

Narsistler çok özgüvenli görünseler de aslında birçoğunda özgüven eksikliği vardır. Bu yüzden daima övülmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer övmezseniz, onlar iltifat almak için fırsatlar yaratıp sizden o iltifatı alır.

Empati Yoksunudurlar

Narsistler karşı tarafın nasıl hissettiği ile ilgilenmezler, anlayamazlar. Sizin kötü bir gün geçirmeniz, partnerinize kızmanız onları ilgilendirmez, umursamazlar.

Uzun Süreli İlişkileri Yoktur

Narsistler sadece romantik ilişki değil, arkadaşlık ilişkisi kurmakta da zorlanırlar. Kursalar bile yürütemezler. Siz kendi çevrenizle takılmak istediğinizde sizi ilişkinize zaman ayırmamakla suçlayabilirler. Daha da kötüsü, sizi arkadaşlarınız olduğuna pişman ederler.

Her Hareketiniz Karşı Tarafa Batar

Size hoş olmayan isimler takarlar, hakaret eder, kalbinizi kırarlar. Sizin verdiğiniz kızgınlık tepkisi ise daha çok hoşlarına gider ve bu hareketlerini sürdürmeye devam ederler.

Psikolojik Manipülasyonlara Maruz Kalırsınız

Gaslighting, narsisitik kişilik bozukluğu olan bireylerde görülen bir manipülasyon türüdür. Kendinizi, akıl sağlığınızı sorgulamanıza sebep olur. Narsistler manipüle etme uğruna kolayca yalan söyler ve her şeyi sizin üzerinize yıkarlar. İlişkideki problemin kaynağının siz olduğuna sizi inandırırlar. Çünkü kendilerini hiçbir zaman problemli kişi olarak göremezler.

İlişkiye Ad Koymazlar

Narsistler partnerlerinden sadakat, aşk beklerken; kendileri bunu karşı tarafa göstermeyip başkaları ile flört etmeye devam edebilirler. Sizden duygusal, fiziksel, cinsel olarak yararlanmak isterler fakat siz partnerinize bağlıyken partneriniz sizin dışınızdaki insanlardan da yararlanmak isteyebilir. Bu nedenle çevreslerine ilişkim var demek istemezler.

Asla Özür Dilemezler

Narsistler her konuda kendilerini haklı görürler ve asla özür dilemezler. Narsistlerle tartışmak ve orta noktada buluşmak  imkansıza yakındır. Ne yazıkki sizi duymaya, anlamaya, sorumluluk almaya tenezzül etmezler.

Ayrılma Kararı Aldığınızda Paniklerler

Kendilerini üstün gördükleri için terk edilmek onlar için olasılık dahilinde değildir. Bu nedenle sizi ilişkide tutmak için tıpkı ilişkinin başında yaptıkları gibi sevgi bombardımanına tutarlar.

Kesin Olarak Ayrılmak İstediğinizde Canınızı Yakma Planları Yaparlar

Narsist partneriniz sizden intikam almaya ve canınızı yakmaya çalışır. Ayrıldıktan hemen başka partner bulma arayışına girerler, hatta ortak arkadaşlarınızı sizden çalmaya çalışıp sizi yalnız bırakmaya çalışırlar.

Peki bir narsistten nasıl kurtulacaksınız?

  • Kendinizin değerli olduğunu hatırlayın.
  • Bunu hak etmediğinizi kendinize hatırlatın.
  • Sizi anlayacak arkadaşlarınızla konuyu tartışın.
  • Narsist partneriniz sizi gerçeklikten koparıp sorunlu olduğunuza inandırmıştır. Çevrenizde sizi dışardan izleyen ve sizi gerçekliğe döndürecek kişilerin olduğuna emin olun.
  • Partnerinizi terapiye ikna edin.
  • İlişki sonrası terapiye gidin.

 

 

https://www.healthline.com/health/mental-health/am-i-dating-a-narcissist#OK,-so-youre-dating-a-narcissist-now-what?-

https://flo.health/menstrual-cycle/sex/sex-and-relationships/toxic-relationships 

Bir önceki yazımız olan Dikkatimizi Arttırmak için Neler Yapabiliriz? başlıklı makalemizde dikkat, dikkat dağınıklığı ve odaklanma hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here