Ana sayfa Kendine Yardım Dikkatimizi Arttırmak için Neler Yapabiliriz?

Dikkatimizi Arttırmak için Neler Yapabiliriz?

947
https://pixabay.com/tr/photos/okumak-i%C3%A7in-b%C3%BCy%C3%BCkanne-torun-813666/

Bir iş yaparken bazen bir türlü dikkatimizi veremeyiz. Örneğin, bir kitabın bir cümlesini defalarca okuma ihtiyacı hissettiğimiz olur çünkü o an odağımız istemsizce kitaptan başka yerdedir. Bir başka problem ise dikkat süremizin eskiye kıyasla azalmasıdır. Zamanla eskiye kıyasla daha az odaklanabildiğinizi hissedebilirsiniz. Bu nedenle dikkatimizi arttırmak için bazı egzersizler yapmak önem taşır.

Dikkat Süremiz Neden Kısalıyor?

  • Yaşlılık: Yaşlandıkça beyin işlemleri zayıflar, bu nedenle dikkat süresi de kısalabilir.
  • Depresyon, uyku bozuklukları gibi rahatsızlıklar
  • Fazla Bilgi Edinimi: Uzmanlara göre, teknoloji ve medya nedeniyle bilgi bombardımanı altındayız. Beynin dikkatini vermesi gereken işlem sayısı arttıkça, odaklanma süresi azalıyor.

Dikkat Süremizi Arttırmak için Neler Yapmalıyız?

Dikkatimizi arttırmak için gün içinde uygulayabileceğimiz bazı egzersizler var:

  1. Planlı Olun: Gününüzü saatlere bölerek planlamak, tek işe odaklanmanızı sağlayacak, böylece beyin rahatlayarak yaptığınız işe odaklanacak.
  2. Sosyal Medya ve Telefon Kullanımını Azaltın: Bunu yapmak günümüz şartlarında pek kolay değil. Fakat telefondan gelen her bildirim yaptığımız işi bölüyor ve odağımız yok oluyor. En azından halledilmesi gereken önemli işlerimizi yaparken telefonu uzak tutmak dikkatimizi arttırmaya yarayacak. Sosyal medya kullanımını kısıtlamak da dikkatimizi arttırmada çok önemli çünkü sosyal medyaya bakmadığımız zaman çok meraklanabiliyoruz. Bu merak aklımızın sürekli sosyal medyada olmasına neden oluyor. Ne kadar az bakarsak o kadar iyi.
  3. Meditasyon Yapın: Araştırmalar, meditasyonun dikkatimizi arttırmakta çok güçlü bir araç olduğunu ortaya koyuyor. Meditasyon, o an kendi zihnimizi boşaltmamızda yardımcı olan bir araç. Zihni boşaltmak aslında büyük dikkat isteyen bir iş. 15-20 dakikalık meditasyon, beyninize adeta dikkat jimnastiği yaptırıyor. Meditasyon için birçok ücretsiz uygulama ve video kaynağı mevcut.
  4. Kitap Okuyun: Günlük kitap okumaya ayırdığımız 20-30 dakika, beyni o kadar süre okumaya odaklayacak. İlk başta yarım saat bir kitaba odaklanmak zor gözükebilir. Fakat aynı meditasyondaki gibi, beyin kasları odak üzerine çalıştıkça açılacak ve yapabilme kapasitesi uzayacak.
  5. Egzersiz: Fiziksel Aktivite bilişsel becerileri geliştiren ana aktivitelerden biri. Özellikle bisiklet, tempolu koşu gibi egzersizler dikkati arttırıyor.

 

https://healthcaremba.gwu.edu/blog/how-to-increase-attention-span/

https://www.theguardian.com/society/2019/apr/16/got-a-minute-global-attention-span-is-narrowing-study-reveals

https://knowledgeone.ca/wp-content/uploads/2020/03/attention_distraction.jpg

Bir önceki yazımız olan İş Hayatında Başarının Sırrı: Duygusal Zeka başlıklı makalemizde başarı, duygusal zeka ve empati hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here