Ana sayfa Genel İlişkilerde Yapılan İletişim Hataları

İlişkilerde Yapılan İletişim Hataları

181

İletişimde ne söylendiği kadar nasıl söylendiği de oldukça önemlidir. Söylem hatalarını en aza indirebilmek için aşağıda sıklıkla karşılaşılan 7 iletişim hatası listelenmiştir, ancak yapılan iletişim hatalarının bunlarla sınırlı olmadığını unutmamak gerekir.

1.Yıkıcı eleştiriler yapmak

Sorunlu bir ilişkinin içerisinde eşler genellikle ilişkilerinde yaşadıkları olumsuzluklardan dolayı birbirlerini suçlama, sorumlu tutma ve eleştirme eğilimindedir. Bu süreçte sorun şu ki; kişiler seçici bir algılama ile olumluları göz ardı etmekte ve olumsuzlar yıkıcı ve tekrarlayıcı bir biçimde dile getirilmektedir. Örneğin, ‘’Zaten bana ayıracak vaktin hiç olmadı ki. Hep işin vardır.’’ demek yerine “Bana daha çok vakit ayırabilmeni isterdim.’’ gibi olumlu bir şekilde ihtiyaçların ve isteklerin ifade edilebilmesi, çok daha etkili olacaktır. 

2. Genellemeler yapmak

Olumsuz genellemeler, bir şeyin sürekli tekrarlandığı ve tekrarlanacağı varsayımı üzerini kurulduğu için kişide umutsuzluk ve çaresizlik oluşturur. Örneğin, “Beni her fırsatta başkalarının yanında aşağılıyorsun” yerine “Geçen gün Ahmet’in yanında söylediklerin beni çok utandırdı” şeklindeki ifadenin dinleyiciye ulaşma şansı daha fazladır.

3. Akıl okuma 

İlişkide eşler birbirlerinin söylediklerinden çok söylemediklerini anlamaya çalışmaktadır. Bununla birlikte sürekli söylenenlerin ya da yapılanların arkasında örtük bir olumsuz niyet arayışı vardır.  Karşınızdaki kişinin zihnini okumaya çalışmak yerine daha açık olmayı deneyebilirsiniz.

4. Geçmişi getirmek

İnsanlar geçmişte yaşadıkları olumsuz deneyimleri geride bırakmakta oldukça güçlük yasarlar: ilişki içerisinde de bu durum oldukça zorlaşabilmektedir. Şu anda bir sorun olmasa dahi, geçmişte yaşanan bir durum ile çiftlerden birinin kendini değersizleştirmesi, önemsizleştirmesi veya rahatsızlık duyması oldukça sik görülmektedir. Bunun sebebi ise, bu kişinin kendisini haksızlığa uğramış olarak görmesi ve kimsenin bu yaşantısını önemsemiş olduğunu düşünmesidir.

5. İşi yokuşa süren ifadeler kullanmak

Evlilikte ve sorunlu bir ilişkide, çiftler yaşanan olumlu değişiklikleri fark etmelerine rağmen yeterince önemsemez ya da göz ardı ederler. Eşlerden biri olumlu değişikliklere rağmen sıklıkla tekrarlayıcı olarak eleştirel tavır takınabilmektedir. Ancak bunun yerine küçük de olsa bu değişiklerin fark edildiğini ifade etmek ve altını çizmek belki de bu tür davranışların oluşma sıklığını arttıracaktır. Bunun yerine sürekli geçmişe dönük eleştirel ifadeler kullanmak ise bu davranışın yapılmasına engel oluşturmaktadır. Sizler için geçmişi bırakmak kolay olmuyorsa, şöyle bir yol deneyebilirsiniz: Bir yandan memnuniyeti dile getirirken diğer yandan da işi yokuşa sürmeden geçmiş sıkıntılarınızı ifade edebilirsiniz.   

6. Kendini tamamen haklı, eşini tamamen haksız konuma sokan söylemlerde bulunmak

Sorunlu ilişkilerde, çiftler ayni tarafta oturmazlar ve oluşan sorunlarla ilgili sürekli birbirlerini suçlama eğilimi gösterirler. Bu durum sorunu daha da büyütür. Bir kavga olabilmesi için en az iki kişi gerekmektedir. Kavgayı partneriniz başlatsa dahi siz kavgada yer almadığınız müddetçe kavga gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle ilişkide her zaman iki tarafın da üstlenmesi gereken sorumluluk vardır. 

7. Anlaşmak yerine çözüm bulmaya ve çözüm önermeye yönelik girişimler

Gün içerisinde yaşanılan herhangi bir stres veya sıkıntıyı paylaşmak isteyen partnerin, paylaşım yerine öğüt alması ama beklentisini karşılamaz. Çünkü iletişimde amaç, dinlenmek, anlaşılmak ve paylaşmaktır.  Bazen insanlar çözüm bulmak için değil sadece desteklenmek ve anlaşılmak için kendilerini açarlar.

 

Kaynakça

  • Sungur, M,Z. (2017). Aşk, Evlilik, Sadakatsizlik Şeytan Üçgeni: sen, ben ve aramızdaki her şey, Istanbul: Büyükada Basım Yayım.

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here