Ana sayfa Genel İlişkilerin İlk Evresinde Yapılan Hatalar

İlişkilerin İlk Evresinde Yapılan Hatalar

149

İlişki başlangıçları keyiflidir. İki taraf da birbirine daha toleranslıdır, birbirlerini idealize etme eğilimindedir. Ancak özellikle uzun sürecek bir ilişki istiyorsanız başlangıçta bazı davranışlardan özellikle uzak durmanız gerekir. Bu hatalı davranışlar ilişki devam ettikçe problemler yaratabilir. Aşağıda sıklıkla yapılan bazı hatalar yer almaktadır:

  1. Çok fazla kişisel bilgi vermek: İlişkinin başları iki tarafın da hevesle ve merakla birbirini tanımak istediği aşamalardır. Ancak kendinizi hiçbir gizem kalmayacak şekilde birden ortaya sermemelisiniz. İlişkide merak duygusunu ayakta tutmak gerekir.
  2. Kendinizi aşağılamak: Kendinizle ilgili iyi olmayan şeyler olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Hepimizin memnun olmadığımız özellikleri vardır. Ancak bunları kendinizi aşağılayarak söylememelisiniz. Siz kendinize saygı duymuyorken yeni tanıdığınız birinin size saygı duymasını beklemek çok da gerçekçi değildir.
  3. Aşırı hızlı ilerlemek: Evlenmek istiyor olabilirsiniz veya aradığınız uzun süreli bir ilişki de olabilir. Ancak bu tür büyük kararları vermeden önce birbirinizi tanımaya zaman harcamanız gerekir. Aşırı hızlı ilerlerseniz, anda kalmayı ve küçük şeylerden keyif almayı kaçırırsınız. Daha yeni başlamışken, birbirinizi tanımanın tadını çıkarın.
  4. Kırmızı çizgilere saygı göstermemek: Herkesin kişisel alanı olmalıdır. Karşıdakinin hayatını daha en başından kısıtlamak, telefonunu karıştırmak, hayatına saygı göstermemek bir ilişkiyi daha başlamadan bitiren şeylerdir.
  5. Kendinizi ve neler istediğinizi bilmemek: Bir ilişki içerisinde olmanız kendinizi tamamen kaybetmeniz anlamına gelmemelidir. Neler istediğinizi bilerek ilişkiye başlamalısınız. Karşıdan neler bekliyorsunuz, neler sizi mutlu eder bunların cevabını bilerek adım atmanız daha sağlıklıdır.
  6. Eski alışkanlıklarınızı yeni ilişkinize getirmek: Herkesin bir geçmişi vardır. Geçmişte yaşadığınız ilişkilerden belirli şemalar oluşturmanız olasıdır. Ancak unutmayın ki herkes farklıdır. Ön yargılarınızı yeni ilişkinize taşırsanız, o ilişkiyi en baştan yıkmış olursunuz.
  7. Gerçek kişiliğinizi saklamak: Genellikle ilişkinin başlarında kendimizi olabildiğince iyi göstermeye çalışırız. Ancak bu durum geçicidir. Zamanla garip yanlarımız, tuhaflıklarımız, sırlarımız ortaya mutlaka çıkar. Kendiniz hakkında en başından itibaren dürüst olmak ilişkiniz için en sağlıklısıdır.
  8. Sağlıklı sınırlar koymamak: Eğer uzun süreli bir ilişki arıyorsanız, sınırlar anahtar noktadır. Canınızı sıkan bir konuda net olmalısınız. İstemedikleriniz konusunda en başından itibaren hayır diyebilmelisiniz.
  9. Sık boğaz etmek: Aşırı mesaj atmak, birden hediyeler almak, karşıdakini sevgi sözcüklerine boğmak sizin için sevimli birer duygu göstergesi olabilir, ancak bunun karşınızdaki kişi tarafından da böyle algılanması önemlidir. Eğer karşı taraf gösterdiğiniz yoğun ilgiden sıkılıyorsa, bunları yapmaya devam etmemelisiniz. 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here