Ana sayfa Genel Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğunda Cinsellik

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğunda Cinsellik

3692

Borderline Kişilik Bozukluğu günümüzde sosyal medya ve popüler kültürün de etkisiyle sıkça gündeme gelmektedir. DSM-V’te yer aldığı şekliyle erken erişkinlik döneminde ortaya çıkan, kişiler arası ilişkilerde, benlik algısında ve duygulanımda tutarsızlık ile belirgin dürtüsellik ile karakterize bir kişilik bozukluğudur. Borderline kişiliğin semptomlarından biri kendine kötülüğü dokunabilecek en az iki alanda dürtüselliği içerir (para harcama, cinsellik madde kötüye kullanımı, dikkatsiz araba kullanma, aşırı tıkınırcasına yeme gibi)

Peki Borderline’da Cinsellik Nasıldır?

Daha önce yapılmış araştırmalarda diğerlerine kıyasla borderline tanısı almış kişilerde aşağıdaki durumlara çok daha sık rastlanmıştır:

  • Cinsel tatminsizlik
  • Rasgele yaşanan cinsel ilişki
  • Korunmasız (yüksek riskli ) cinsel ilişki
  • Cinsel hastalık sahibi olma
  • Erken yaşta cinsel deneyimler
  • Aynı anda birden çok cinsel partner sahibi olma
  • Alkol & madde etkisindeyken cinsel ilişki
  • Partnerini aldatma
  • Eşcinsel deneyimler
  • Tecavüze uğrama & Cinsel ilişkiye zorlanma geçmişi

Cinselliğe Dair Tutumlar

Borderline tanısı almış kadınların cinselliğe bakış açısının karmaşık olduğu bulunmuştur. Her ne kadar cinsellik ile fazlasıyla meşgul olsalar da cinsel açıdan kolay tatmin olmayabilirler. Araştırmalarda, borderline kişiliklerin geçmişlerinde daha fazla taciz, tecavüz ve cinsel ilişkiye zorlanma öyküsü olduğu bulunmuştur. Bu da onların cinselliğe dair karmaşık tutumlarını açıklamaktadır.

Dürtüsel Cinsellik

Dürtüsellik, borderline kişilik bozukluğunu tanımlayan en önemli semptomlardan biridir. Borderline kişilikler yoğun duygular deneyimlediklerinde kolaylıkla, üzerinde çok düşünmeden cinsel ilişkiye girebilmektedir. Bu duyguların illa mutluluk gibi pozitif duygular olması gerekmez. Yoğun hayal kırıklığı, üzüntü, korku, kıskançlık gibi duygular da onları cinsel açıdan uyarır. Aynı zamanda alkol ve madde kullanımı onların zaten kolay kontrol edemedikleri dürtülerini kolayca harekete geçirir. Cinselliği genellikle bir yakınlaşma ve karşıdakini kendine bağlama aracı olarak görürler.

Riskli Cinsellik

Borderline kişilikler genellikle korunmasız ilişkilere girmektedir. Bu da onları birçok risk faktörü ile karşı karşıya bırakmaktadır. Araştırmalarda borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilerin cinsel yolla bulaşıcı hastalıklara daha kolaylıkla yakalandığı bulunmuştur.

Aldatma & Çok Eşlilik

Dürtüsel ve riskli cinselliğin yanı sıra, borderline kişiliklerin aldatmaya ve çok eşliliğe daha yatkın oldukları da çeşitli araştırmalarda görülmüştür. Bunun olası sebeplerinden birisi bu kişilerin sürekli olarak boşluk duygularıyla savaşmaları olabilir. Bu dayanılmaz boşluk, onları cinsellikten elde edecekleri pozitif duygulara ve aradıkları heyecana yönlendiriyor olabilir. Bir başka neden ise onların terk edilmeye dair yaşadıkları korkulardır. Bu reddedilme korkuları borderline kişilikleri riskli ve dürtüsel davranışlara yönlendirebilir, ‘aldatarak’ intikam almak istiyor olabilirler.

 

 

Kaynaklar

American Psychiatric Association (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. Fifth Edition. Washington, DC.

Sansone, R. A. & Wiederman M. W. (2009). Borderline Personality Symptomatology, Casual Sexual Relationships, and Promiscuity, Psychiatry, 6(3): 36-40.

Sansone, R. A., & Sansone, L. A. (2011). Sexual Behavior in Borderline Personality, Innov Clin Neurosci, 8(2): 14-18.

https://www.verywellmind.com/borderline-personality-disorder-and-sex-425370

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here