Ana sayfa Genel İyi Bir Lider Özellikleri Nelerdir?

İyi Bir Lider Özellikleri Nelerdir?

203
İyi Bir Lider Özellikleri Nelerdir?
Photo by Rebrand Cities from Pexels

Bir örgütü başarılı yapan en önemli etmenlerden biri başarılı bir liderdir.  Liderlik, bir örgüte rehberlik edebilme, amaçları doğrultusunda yönlendirebilme ve bunları yaparken ekibini mutlu ve tatmin edebilme becerisidir. İyi lider grubunu motive edebilmeli, modunu yükseltebilmelidir. Ayrıca çalıştığı kurumu geliştirebilmelidir. İyi bir lider olmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Kötü liderler çalıştığı örgüte maddi manevi zarar verirken, iyi liderler ekibini kurumda tutar, sadakati sağlayarak kuruma katkı sağlar.

İyi bir lider özellikleri nelerdir?

  1. Etkili İletişim Becerileri: İyi bir lider çok iyi derecede iletişim becerilerine sahiptir. Anlatılanı dinler ve dinlediğini hissettirir. Bütün iletişim araçlarını etkili bir şekilde kullanırlar ve herkesi tanımaya gayret ederler.
  2. Hesap Verme ve Sorumluluk Alma: İyi bir lider her zaman elini taşın altına koyar. Herhangi bir hatada sorumluluk alır. Kötü liderler ise yapılan iyi işi üstlerine alırken hataları takımına yıkar.
  3. Uzun Dönem Planlar Yapma: İyi bir lider vizyonludur. Amaçlarını gerçekleştirmek uğruna uzun ve stratejik planlar yaparlar.
  4. Motivasyona Sahip Olma: Her şey kötü gidebilir, amaçlara ulaşmak zorlaşabilir. İyi bir lider bu engellere takılmaz ve yoluna devam edecek motivasyonu kendinde bulur.
  5. Özgüvenli Olma: İyi liderler özgüvenlidir. Herkesin cesaret edemeyeceği kararlar verirler ve arkasında dururlar. Özgüvenleri ile çevrelerini etkilerler.
  6. İnsan Odaklı Olma: İyi liderler insan odaklıdır. Takımla çalışmayı bilirler. Yapılan işe tüm takımı dahil ederler, herkese sorumluluk vererek kişinin işe ait hissetmesini sağlarlar. Takımlarını daima motive etmesini bilirler. Takımdaki kişiler kendini değerli hissettikçe iş performansları da artar.
  7. Sakin Olma: Lider olmak stresi ve baskıyı da beraberinde getirir. Bir liderin duygularına kapılmadan, sakin bir şekilde işlerini halletmesi gerekir. İyi bir lider paniklemeden, mantıklı düşünerek herkes için doğru kararı veren kişidir.

Kötü Liderde İse;

Kötü bir liderde ise bu özellikler yoktur. Çalışanlarına patronluk taslar, sorumluluk almak istemezler. Alt üst ilişkisini derinleştirirler, iş yerinde hiyerarşi çok yüksektir. Değişimlerden ve risklerden korkarlar. Farklı fikirleri kabul etmezler ve saygı duymazlar. Hatalar karşısında sorumluluk almak istemezler, bütün işi ekiplerine yıkarlar. Kötü bir lider tutarsız, hoşnutsuz, verimsiz bir ekibe sebep olur. Bu nedenle iyi bir lider iyi bir iş yerinin olmazsa olmaz bir parçasıdır.

 

https://corporatefinanceinstitute.com/resources/careers/soft-skills/leadership-traits-list/

https://www.forbes.com/sites/deeppatel/2017/03/22/11-powerful-traits-of-successful-leaders/?sh=1973ae50469f

 

Bir önceki yazımız olan Antidepresan Nedir? başlıklı makalemizde anksiyete, antidepresan ve depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here