Ana sayfa Genel Antidepresan Nedir?

Antidepresan Nedir?

314
Antidepresan Nedir?
https://pixabay.com/photos/pills-medication-tablets-bottle-384846/

Antidepresan, depresyonu azaltma amacıyla geliştirilen psikotik ilaçlardır. İlacın amacı, beyindeki kimyasal dengesizlikleri düzenleyerek kişinin içinde bulunduğu psikolojik durumu düzeltmektir.  Aynı zamanda anksiyete bozuklukları, fobiler, bulumiya gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Antidepresanlar güçlü ilaçlar olduğundan her durumda kullanılmaz, yalnızca uzman bir psikiyatristin reçete etmesi ile kullanılmalıdır.

Antidepresanın yan etkileri ilk 2 hafta ortaya çıkar. 2. Haftadan sonra yan etkiler yavaş yavaş kaybolmaktadır. Bulantı ve anksiyete gibi etkiler görülebilir fakat bu kişinin kullandığı antidepresanın çeşidine göre de değişir. Yeni bir ilacı kullanmaya başladığınızda vücudunuzun tepki vermesi oldukça doğaldır. Fakat antidepresan kişide taşkınlık, intihar düşünceleri gibi etkilere sebep oluyorsa acilen doktor ile görüşülmelidir.

İlaca başladığınızda tepkilerle karşılaşacağınız gibi bıraktığınızda da vücut tepki verebilir. Antidepresanın yoksunluk etkileri 2 hafta ile 2 ay arası sürer. Anksiyete, baş dönmesi, kabus gibi bırakma etkileri görülebilmektedir.

Antidepresan Tedavisi Ne Zaman Gerekir? 

  • Obsesif Kompulsif Bozukluklar
  • Depresyon
  • Anksiyete bozuklukları
  • Bipolar bozukluğu
  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
  • Sosyal fobi
  • Yatak Islatma

 

Antidepresanlar ne kadar sürede Etki Eder?

UK Royal College Psychiatry kurumunun yaptığı araştırmada 10 kişiden 6’sının 3 aylık antidepresan kullanımının ardından durumlarında büyük gelişmeler olduğu görülmüştür.

İlaç kullanımının en az 6 ay olması gerekmektedir. 8 aydan önce bırakılırsa semptomların geri dönme ihtimali yüksektir. Depresyon, bipolar gibi sönme ve nüksetme dönemleri yaşayan hastalar ise antidepresanı yıllarca kullanmaktadır. Ancak 2011’de yapılan bir araştırmada antidepresanı uzun yıllar kullanmanın kişiye zarar verebileceği de ortaya konmuştur.

 

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

ABD’deki hamile kadınların %8’inin antidepresan kullandığı bilinmektedir. Ancak hamilelikte antidepresan kullanımı düşük yapma ve prematüre doğum olasılığını arttırmaktadır. Antidepresanların bebeğe büyük zararları olabilir. Birçok bebekte hem anne karnında hem de doğumdan sonra antidepresanın olumsuz etkileri tespit edilmiştir. Bazı etkiler kalıcı olmaktadır. Bu nedenle  hamilelikte psikoterapi, meditasyon gibi yöntemlere yönelmek çok daha güvenli olacaktır. Hamilelik planlayan ve antidepresan kullanan bir anne adayının hamile kalmadan doktoru ile bu durumu paylaşması ve planlaması anne bebek sağlığı için en doğrusudur.

 

 

https://www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/antidepressants/about-antidepressants/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/248320#types

Bir önceki yazımız olan Yalan Söylemek : Neden Yalan Söyleriz? başlıklı makalemizde kişilik bozuklukları, patolojik yalan ve psikolog hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here