Ana sayfa Genel Jung ve Arketipler

Jung ve Arketipler

766
https://pixabay.com/tr/photos/hareket-i%C5%9F-saat-di%C5%9Fliler-y%C3%BCz-kafa-2953852/

JUNG VE ARKETİPLER

Jung ve arketipler , psikoloji dünyasının temellerini oluşturur. a-Ayrıca popüler kültürde de büyük yeri olan bir konudur. Carl Jung İsviçreli bir psikiyatristtir. 1907’de Freud ile yolları kesiştikten sonra psikanalizci olmaya karar verdi. Fakat Jung, psikanalizin cinsellik üzerine olan yaklaşımını reddedip yeni fikirler getirmek isteyince Freud ile aralarında kavga çıktı ve bir daha bir araya gelmediler. 1. Dünya savaşı ve sonrasındaki dönemde neredeyse dünyayı dolaştı. Yerlilerle görüştü, hatta antropolojik ve arkeolojik çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda Jung’un arketiplerinin temeli ortaya çıktı.

Tüm Dünya’yı gezerek yaptığı çalışmalarda, her kültürde benzer sembollerin ve inanışların olduğu dikkatini çekti. Yarattığı kolektif bilinçdışı terimi, insanoğlunun dünyanın her yerinde ihtiyaçlarını benzer bir şekilde giderdiğini söyleyen bir teori. Bu bilinçaltı bize atalarımızdan yadigardır. Jung ve arketipler, beynimizde yer edinen anılara ve sembollere göre bugünkü yaşamımızı sürdürdüğümüzü savunur.

JUNG VE ARKETİPLER

1.Persona

Dış dünyaya gösterdiğimiz yüzümüzdür. Kendi içimizde birçok karakter olsa da dış dünyaya yansıttığımız, olaya ve mekana göre şekillendirdiğimiz karakterimiz Personadır. Maskenin görünen yüzü de denir.

2.Animus ve Anima

Animus kadın karakterinin içindeki erkeklik, Anima ise erkek karakterinin içindeki kadın karakterdir. Jung bu arketiplerin karşı cinsi anlamamıza yardımcı olduğuna inanır.

Animus, güçlü erkektir. Bir asker, akıllı bir bilim insanı veya bir süper kahramandır. Anima ise kırılgan, naif, hafifmeşrep karakter olarak kabul görür. Örneğin Marilyn Monroe, Troy’daki Helen gibi karakterler, sinemanın Anima’yı yansıtmasıdır. Erkek içindeki animayı saklamak adına çok güçlü ve baskın erkek profili çizerken kadın için de tersi geçerlidir. İki taraf da içlerinde yüksek olan karşı cins özelliklerini bastırmak adına fiziksel cinsiyetlerini öne çıkaran özelliklerle ortaya çıkar.

3.Gölge/Shadow

Shadow ise içimizdeki şeytandır. Her insanın içinde bir kötülük vardır ve insan bunu saklamalıdır. Çünkü toplum tarafından hoş karşılanmaz. Örneğin, toplumda tabu olarak görülen cinsel istekler, kötü duyguları belirtir.

4.Benlik /True Self

İnsanın yegane amacı bilgelik, dürüstlük ve olabileceğinin en iyisi olmaktır. İnsan hayatı boyunca kendini gerçekleştirmek için uğraşır. Bu insanın yaşama motivasyonudur.

 

 

https://evrimagaci.org/icimizdeki-canavar-kahramanlar-evrimsel-psikolojide-carl-gustav-jungun-arketipleri-8262

Carl Gustav Jung, Dört Arketip (Düsseldorf,1976), 8-10.

The Psychology Book, (London,2012), 104-107.

 

Bir önceki yazımız olan Madde Bağımlılığı: Nedir, Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizde bağımlılığın nörobiyolojisi, bağımlılık ve bağımlılık tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here