Ana sayfa Kendine Yardım Sosyal İzolasyon Sürecinde Artan Boşanmalar

Sosyal İzolasyon Sürecinde Artan Boşanmalar

595
https://pixabay.com/tr/photos/da%C4%9F%C4%B1lmas%C4%B1ndan-bo%C5%9Fanma-ayr%C4%B1l%C4%B1k-908714/

Çin, yaşanan yoğun salgını kontrol altına almış görünüyor. Ancak bu süreçte bir gerçek oldukça şaşırtıcı; boşanma davaları neredeyse birkaç katına fırlamış durumda. Çin’deki kaynaklar bunun çiftlerin sosyal izolasyon sürecinde çok fazla yan yana vakit geçirmesinden kaynaklandığı görüşündeler. Çin’de son iki aydır yoğun önlemler alındı, birçok bölgede evden çıkma yasağı uygulandı. Dolayısıyla partnerler de hiç olmadığı kadar vakit geçirdiler. Bu süreç bazı çiftlere oldukça iyi gelse de diğerlerinin anlaşmazlıklarını körükledi. Öyle ki, zaten salgının yarattığı kaygı, stres gibi duyguların yanında ufak çaptaki anlaşmazlıklar da oldukça büyüdü, tartışmalara ve kavgalara dönüştü. Ayrıca insanlar önceliklerini, kendileri için önemli olanları ve en değer verdikleri şeyleri tekrar gözden geçirdiler. Birçok kişi için ölüm korkusunun tetiklediği bu süreç, nasıl yaşamak istediklerini tekrar düşündükleri, hayatlarını yeniden düzene koydukları bir inziva evresine dönüştü. Türkiye olarak şu günlerde biz de sosyal izolasyon süreciyle evde kalıyoruz. İster istemez tartışmalar, kavgalar bizde de gündemde. Peki bunları boşanmaya çevirmemek için neler yapabiliriz?

  • Öncelikle sürekli evde olmanız demek sürekli yan yana olmanız demek değildir. Kişisel alanınız ve yalnız geçireceğiniz zamana ihtiyacınız var. Eşinizin de buna ihtiyacı var. Tek başınıza yapacağınız ve keyif alacağınız aktiviteler de bulmalısınız.
  • Birbirinizi yanlış anlamanız özellikle koronavirüsün tetiklediği kaygılar nedeniyle bu dönemde oldukça kolay. Ancak yaşadığınız tartışmaların ne kadarı sizin yanlış anlamanızdan kaynaklanıyor, ne kadarı çarpıttığınız inançlar kaynaklı, ne kadarı karşınızdakinden kaynaklı bunu bir kez daha düşünmelisiniz. İlişkilerde tartışmaları tetikleyen inançlar konulu yazımıza göz gezdirebilirsiniz. 
  • Sizi sakinleştirecek aktiviteler yapın. Yoga, kitap okumak, klasik müzik dinlemek bunlara örnek olabilir. Yaşadığınız stresten uzaklaşarak duruma farklı bir perspektiften bakmanızı sağlar.
  • Cinsel ilişki genellikle çiftleri birbirine bağlayan bir eylemdir. Çoğu çift ayrı çalıştığı için veya çocuklar yüzünden buna yeterli önemi gösteremiyor. Belki evde uzun süreli kaldığınız bu zaman dilimi tekrardan cinselliğe odaklanmanız, birbirinizi ve nelerden zevk aldığınızı keşfetmeniz için yararlı bir süreç olarak ele alınabilir.
  • Evde kuralları yeniden oluşturun. İki tarafın çalıştığı durumlarda ev işlerini kim yapıyordu veya tek kişinin çalıştığı durumlarda? Özellikle çiftlerden birinin çalıştığı diğerinin çalışmadığı durumlarda evde kalanın yaptığı işler, iki tarafın da evde olduğu durumlarda yük gibi gelebilir. Bu da bütün işi üstlenen tarafın mutsuz olmasına neden olur. Ev işlerini bölüşün.
  • Evde çocuk varsa onunla ilgilenme konusunda da paylaşımcı olun. Çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda ortak bir tutum belirleyin ve bunu sürdürün.
  • Birbirinizle yararlı ve eğlenceli zaman geçirin. Uzun zamandır fırsat bulamadığınız bir filmi izleyin, karşılıklı kitap okuyun, birlikte pizza yapmayı deneyin, karaoke oyunları oynayın. İkinizin de keyif aldığı aktiviteleri paylaşın.
  • Eşinizin ilgi alanı olan konuyu keşfetmek için zaman ayırın. Diyelim ki eşiniz örgü örmekten hoşlanıyor, bu süreçte onu öğrenin. Veya eşiniz telefondan bir oyunu saatlerce oynuyor ve siz normal zamanlarda bundan çok şikayetçisiniz. Evde uzun süre kaldığınız bu süreçte belki bu oyunu keşfedebilirsiniz ve onun neyden keyif aldığını bulabilirsiniz. İlgi alanlarının paylaşılması herkesi mutlu eder.

 

 

 

Kaynaklar

https://www.psychologytoday.com/us/blog/how-do-life/202003/tough-problems-relationships-in-the-time-coronavirus

https://www.verywellmind.com/how-to-be-a-good-quarantine-partner-4800187

https://www.independent.co.uk/life-style/dating/coronavirus-self-isolation-divorce-rates-increase-relationships-a9408201.html

https://pairedlife.com/dating/Indoor-Activities-That-Bring-Couples-Closer-Together

Bir önceki yazımız olan Evden Çalışırken Üretkenliğimizi Nasıl Arttırabiliriz? başlıklı makalemizde evden çalışma, evden çalışmanın zorlukları ve home office hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here