Ana sayfa Genel Kabus Nedir?

Kabus Nedir?

547
https://pixabay.com/tr/photos/gizli-orman-karanl%C4%B1k-do%C4%9Fa-a%C4%9Fa%C3%A7lar-3120483/

HER GECE KABUS MU GÖRÜYORSUNUZ? PEKİ NE ANLAMA GELİYOR OLABİLİR?

Birçok insan için kötü rüyalar ve kabuslar düzenli olarak tekrarlar. Eğer siz de sık sık kabus görenlerden biriyseniz, bu durum çok da ilginç değildir. Ancak her gece belirli kabusları görüyorsanız ve uğraşmanıza rağmen nedenlerini anlayamıyorsanız, belki biraz daha odaklanmanın vakti gelmiştir.

Kabus Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse kabus, kötü rüyadır. Fakat psikolojik açıdan bakarsak kabuslarımız güvensizliklerimiz, korkularımız, kaygılarımız ve genel karakter özelliklerimizi içerir. Düzenli olarak kabus gören çoğu insanda sebep, kişinin hayatında bir dönemde yaşamış olduğu dışsal travmadır. 

Teorik olarak bakıldığında insanda korku, dehşet, huzursuzluk, kaygı, gerginlik veya paranoya yaratan her rüya kabus sayılabilir. Kişiye gerçek fiziksel bir zarar veremezler, ancak yarattıkları zihinsel stres ve duygusal gerginlik çok fazladır. 

Tekrarlayan kabuslar kişiyi sinirsel anlamda tüketebilir ve hatta birçok depresif belirtiye de yol açabilir.

Rüyaların Değişik Anlamları

Eğer bir psikoloğa giderseniz rüyalarınızı ve anlamlarını keşfetmeniz olasıdır. Ancak bazı rüyalar diğerlerinden çok daha karmaşıktır ve onların anlamını çözümlemek çok daha uzun bir süreç gerektirebilir. Kabusların altında yatan bir sürü sebep olabilir ve her tip rüyadan kesin bir sonuca varmak neredeyse imkansızdır. Hatta aynı rüya iki ayrı kişide iki ayrı anlama gelebilir. Herkesin güvensizlikleri ve suçluluk duyguları kendisine özgüdür ve rüyaları karmaşık kılan da budur. 

Nedenler

Kabuslar genelde çok derin anlamlar taşırlar ve onları yorumlamak ciddi bir zaman ve işbirliği gerektirir. Fakat çoklukla kabul görmüş birkaç faktörün onlara sebep olduğu bilinmektedir. 

  • Yas (sevilen birinin, evcil hayvanın ya da aile üyesinin kaybı)
  • Bir hastalık sebebiyle oluşan yüksek ateş
  • Geçmişteki derin psikolojik ya da fiziksel travma
  • Uyku bozuklukları
  • Alkol ya da diğer maddelerin bağımlılığında yaşanan yoksunluk 
  • Belirli ilaçların yan etkileri
  • Stres
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Depresyon ya da kaygı bozuklukları

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here