Ana sayfa Psikolojik Filmler Beynimdeki Yangın / Brain On Fire

Beynimdeki Yangın / Brain On Fire

1114

Film Adı: Beynimdeki Yangın / Brain On Fire

Yıl: 2016

Tür: Dram,Biyografik

Yönetmen: Gerard Barret

Oyuncular: Chloe Grace Moretz, Richard Armitage, Thomas Mann, Carrie- Anne Moss

IMDB: 6,6/10

 

Film, Susannah Cahalan’nın kaleme aldığı aynı adlı biyografik kitabından uyarlanan gerçek bir yaşam hikayesini konu almaktadır. NewYork Times gazetesinde çalışan başarılı bir muhabir olan Susannah, kariyerinin en önemli yolunda hızlı adımlar atarken odaklanma problemi ile birlikte hafızasının eskisi gibi iyi olmadığının farkına varır ve durumu tolere etmeye çalışır. Ancak Susannah, işine odaklanmaya çalışırken zamanla tek problemi hafıza ve odaklanma ile sınırlı kalmaz, görsel ve işitsel halüsinasyonlar ile birlikte paranoid düşünceler ve baş dönmeleri ile birlikte geçirdiği nöbetler işlevselliğini git gide bozmaya başlar. Çevresinin desteği ile birlikte doktora gitmeye karar verir. Beyin görüntülemenin de içinde olduğu birçok tetkik yapılsa da Susannah’ın probleminin ne olduğu bulunamaz. Tanısı doğru veya kesin olarak bilinmese de filmin ilerleyen sahnelerinde doktorlar Susannah’ya Manik Depresif bozukluk teşhisi koyarlar ve onu rehabilitasyon merkezine sevk ederler. Susannah’ın aslında sadece davranışları ve belirtileri bu tanı almasına sebep olsa da Susannah’ın babası kızının bir akıl hastası olduğunu  kabul etmekte zorlanır ve doktorlara daha fazla tetkik yapmaları için zorlar. Filmin son sahnelerinde Dr. Najjar seyirci ile buluşur ve  Susannah’ın gerçek bir Manik Depresif bozukluğa sahip olmadığını ve dünya genelinde Anti- NMDA reseptör teşhişi konulan 217. Kişi olduğunu bulur.

Susannah Cahalan’ın gerçek hayat hikayesini konu alan filmde karşımıza çıkan Dr. Najjar, bağışıklık sistemine bağlı beyin hastalıkları için Dünya genelinde ilk kliniği  açmıştır. Beyin ve bağışıklık sistemi ile ilgili çalışmaları ve uygun tedavi yöntemleri hakkında güncel araştırmaları devam etmektedir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan The Sinner / Günahkar başlıklı makalemizde film, film önerisi ve psikolojik gerilim hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here