Ana sayfa Genel Kalp Hastalıkları ve Psikoloji

Kalp Hastalıkları ve Psikoloji

132

Kalp hastalıkları, Dünya üzerinde en çok can alan hastalıkların başında geliyor. Hatta Birleşik Devletler, 2019 yılında Amerikan halkının %48’inin kalp ve kan dolaşımı ile bağlantılı hastalıklarla mücadele ettiğini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ölüm raporuna göre ise kalp hastalıkları, birinci ölüm sebebidir. 2019 yılında dünya çapında 8.9 milyon kişi, kalp hastalığı sebebiyle hayatını kaybetti. Türkiye’de ise yılda 250 bin kişiye kalp hastalığı teşhisi koyuluyor, 150 bin kişi de kalp hastalıkları nedeniyle vefat ediyor. Kalp hastası insan sayısının yıllar geçtikçe katlanarak artacağı da tahmin ediliyor.

Peki kalp hastalıklarının sebepleri nelerdir? Birçok insan kalp hastalıklarını tamamen fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarının kötü olması nedeniyle oluştuğunu düşünüyor. Ancak kalp hastalıklarının tek nedeni bunlardan ibaret değildir. Elbette ki sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme ve hareketsiz yaşam biçimi kalp hastalığına yakalanma oranını arttırıyor. Ancak psikolojik nedenler de kalp hastalıklarına yol açmaktadır.

Stres ve Kalp

Kronik stresin vücuda etkilerinden biri de kalp hastalığı olabilmektedir. Stresli bir meslek sahibi olmak, kötü bir aile ortamında büyümek gibi olaylar uzun süreli strese örnektir. Kronik stres, normalden fazla tansiyona sebep olur. Özellikle yüksek tansiyon, kalp hastalıklarını tetikler. Stresle nasıl başa çıktığınız da kalp hastalıkları üzerinde etkilidir. Örneğin sinirli ve agresif kişiler daha çok kalp krizi geçirir. Sürekli bu tepkileri vermek sigara içmekten, kötü beslenmekten bile daha tehlikeli olmaktadır.

Depresyon ve Kalp

Bütün bunların yanı sıra depresyon da büyük bir kalp tetikleyicisidir. Dünya’nın %20’sinin hayatının bir döneminde klinik depresyona girdiği bilinmektedir. Ancak kalp hastalığı olanlarda depresyon geçmişi %50 civarına kadar yükselir. Ek olarak kalp hastalıklarına sahip olmak da bir depresyon sebebidir. Depresyon ve kalp rahatsızlıkları birbirini besler.

Sağlıklı Bir Kalp İçin Neler Yapmalı?

Kalp hastalıkları tüm Dünya için ciddi bir tehdit olsa da kişisel çabalarla azaltılması mümkündür. Stresten tamamı ile uzak durmak mümkün değildir. Ancak stresle baş etme stratejilerimizi gözden geçirmek mümkündür. Depresyon yaşadığımızda ise bir profesyonelden yardım alarak depresyonu atlatmak hem fiziksel hem psikolojik sağlık için oldukça önemlidir. Bunların yanında sağlıklı beslenmek, kötü alışkanlıklardan uzak durmak, hareketli bir yaşam tarzı edinmek kalp sağlığımız için oldukça yararlıdır.

Kaynaklar
  • https://www.apa.org/topics/chronic-illness/heart-disease
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death
  • https://www.cardiosmart.org/news/2019/2/latest-statistics-say-nearly-half-of-americans-have-some-form-of-heart-disease
  • https://medipol.com.tr/kurumsal/haberler/medyada-medipol/turkiyede-her-25-dakikada-bir-kisi-kalp-damar-hastaliklarindan-oluyor

Bir önceki yazımız olan Transaksiyonel Analizde Oyuncak Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here